Vyhledávání

RECENZE: Kterak dokonalá psycholožka vraha našla

Když jsem poprvé narazila na knížku Tajemství hřbitova Crossbones, zmocnila se mě chuť dozvědět se více. Knížka mě oslovila lákavě tajemnou obálkou, slibným popisem děje i četnými doporučeními na zadní straně přebalu. Příběh slibující „strhující thriller“ a „čtení jedním dechem“ rozhodně upoutal mou pozornost.

A tak jsem se s nadšením pustila do prozkoumávání kapitol a poznala hlavní hrdinku – krásnou, sebevědomou, cílevědomou a na večerním běhání v temných uličkách závislou psycholožku Alici, jejího podivného bratra, a také sexy milence v podobě elitního neurochirurga (jak jinak?!) po kterém všechny ženy šílí, ale ona s ním zůstává jenom kvůli sexu a ze všeho nejvíce se děsí myšlenky, že by ji mohl požádat o ruku (ach jo). Potom tady máme dva policisty – jednoho totálně vypatlaného (to přece správný policajt musí být, no ne?), druhého divoce živočišného a přitažlivého…

Abych to zkrátila: autorka Kate Rhodes svou knihu napsala poutavým čtivým stylem, objevuje se množství krásných nápaditých slovních obratů i vykreslení londýnských ulic. Jedinou „drobnou“ potíž bych ovšem viděla v tom, že píše sice hezky, ale velmi vyhroceně a samotný příběh pak díky tomu působí jako scénář k filmové parodii na krimi příběhy.

Jeden extrém střídá druhý a hlavní hrdinka se chová absolutně nelogicky. Například nechává bratra, který ji bije, aby k ní do bytu chodil podle libosti. Nebo v noci běhá sama dlouhé trasy kolem hřbitova a temných uliček, díky čemuž tedy nachází ony mrtvoly. Divné je to také s její klaustrofobií, na kterou dává autorka na začátku knihy velký důraz, ale kterou pak hlavní hrdinka už po zbytek děje vůbec netrpí. Musela jsem se poměrně brzy nutit, abych knihu nezavřela a přečetla příběh až do konce.

Další nevýhodou Alice je, že se díky její nelogičnosti a – nebojím se napsat – hlouposti, nejedná o postavu, které byste fandili, se kterou byste se sžili a báli se o ni. Ne. Naopak toužíte, aby ji už někdo konečně tvrdě praštil, když si vesele zase dál běží tmavými cestičkami s argumentem, že „kdyby ji chtěl kdokoli zabít, tak by mu přece utekla.“ Ano, jako vážně. Až takhle naivní. Mimochodem, opravdu by mě zajímalo, na co ta ženská funguje, když od brzkého rána tvrdě pracuje v nemocnici a po večerech běhá?

Autorka knihy - Kate Rhodes

Co se týče charakterů postav, ani zde autorka neměla šťastnou ruku. Stejně jako hlavní hrdinku, i všechny ostatní postavy vyhrotila do nepřirozeného extrému a odhalit vraha vám tak nedá žádnou práci. Je to zkrátka nejen jediná možnost, která vám zůstane, ale současně také ta, která má čtenáře údajně asi nejvíce šokovat. Nepovedlo se – škoda.

Tajemství hřbitova Crossbones – jak pěkně to zní – a přitom samotný hřbitov nehraje v celém příběhu vůbec žádnou roli. Autorka jeho potenciál zdaleka nevyužila a místo toho vytvořila nepřirozeně polepený děj bez špetky logiky. V závěru se tak jedná spíše o milostný románek s touhou nahnat trošku hrůzy, ale rozhodně ne poutavý thriller nebo dobrou detektivku. Upřímně, musím říct, že další díly (které mají teprve vyjít) už nechci vidět ani koutkem oka. Kéž Alice zhyne při některém ze svých půlnočních maratonů…

 

Zdroj doplňujících obrázků k článku: Writingbloomsbury, archiv autorky

Eliška Šlesingrová

Studentka logopedie IV. ročníku UPOLu, která ráda kreslí i píše povídky, občas básní, zbožňuje hraní badmintonu, a hlavně, bráchova jezevčíka!