Vyhledávání

Krobotovo Kvarteto nezachrání ani krásy Olomouce

Plakát k filmu se ptá výstižně: „Co je láska, štěstí, touha?“ Čtyři pětatřicátníci vám na to v novém filmu Miroslava Krobota ale jen těžko odpoví. Měl to být asi hlubokomyslný snímek, kdy se zamýšlíte nad životem hlavních postav a zároveň nad svým vlastním, ale nakonec jen sedíte a přemýšlíte, co tím chtěl autor říct a jaký je tedy závěr.

Čtyři členové smyčcového kvarteta mají každý ve svém neukotveném životě spoustu otazníků. Simona (Barbora Poláková) žije sice s Robertem (Lukáš Melník), ale zároveň ji přitahuje vtipálek Tomáš (Jaroslav Plesl). No a pak je tady znalec historie a zároveň nejstarší člen kvarteta, kterému nikdo neřekne jinak než Funés (Zdeněk Julina), který žije sice rád svůj samotářský život, ale občas potřebuje někam patřit. Do toho se připravují na koncert a snaží se oslovit širší publikum.

Žánrově má být Kvarteto komedií, ale skutečně vtipných scén ve filmu moc není. Vyzdvihla bych hlavně tu, kdy Tomáš navštíví své rozhádané rodiče, přičemž matka si (jako určitě i ta vaše) stěžuje, že za ní chodí málo, a divákovi se při tom naskytne pohled na dvojí vybavení kuchyně. Zábavné taky je, když si Tomáš často zapomíná klíče od bytu a vymýšlí alternativní varianty, jak se do něj společensky unavený dostat.

Mezi vedlejšími rolemi září Jiří Schmitzer jako hospodský z Ponorky, který toho za celý film moc nenamluví, ale když už něco prohodí, tak je to perla, a výraz Jany Štěpánkové v roli matky Roberta. 

Přidanou hodnotu pro nás může mít akorát fakt, že se celý film natáčel v „naší“ Olomouci, a tak když sedíte v kině a poznáváte Ponorku, vnitřní prostory Café Mahler, vegetariánskou jídelnu ve Ztracené ulici, učebnu na katedře Politologie či jen tramvaj č. 4 projíždějící prázdnými uličkami, vaše studentské srdce zaplesá.

Z filmu jsem odcházela patřičně zmatená, ale pokud si režisér kladl za cíl, aby diváci ještě několik dní po zhlédnutí přemýšleli nad jeho významem a osudy protagonistů, pak se to povedlo.

Film můžete vidět například v Premiere Cinemas v Šantovce. Přesné termíny projekce najdete zde.

Fotografie: imdb.com

Lýdie Hájovská

Studentka pavědního oboru Žurnalistika na Univerzitě Palackého. Kromě Heleny v krabici činná také na serveru DobryZpravy.cz. Svou upřímnost a tvrdohlavost někteří (k její nelibosti) zaměňují za drzost. Směje se i vtipům, které ostatním vtipné nepřipadají.