Vyhledávání

Křížem krážem obory: dramaterapie

Napadlo vás někdy, co asi obnáší a „jak chutná“ studium nějakého úplně jiného oboru, než kterému se věnujete vy? Zajímá vás, co si o něm myslí ti, kteří se v něm vzdělávají – a jak jej oni sami hodnotí? Pak si rozhodně nenechte ujít nový projekt Heleny v krabici v podobě maličkého kukátka do specifik různých oborů! V aktuálním díle se zaměříme na herecky i léčebně orientovanou DRAMATERAPII.


 

V předchozím díle se Helena pustila do prozkoumávání atypické REKREOLOGIE, kde zjistila, že se tu pohybuje prakticky stejný počet holek i kluků a musíte tady zvládat základy všech druhů sportů a záleží jen na vaší zodpovědnosti, jak přistupujete k samostudiu. Otázka samostudia se ovšem nabízí také u velké škály dalších oborů, které vás v hodinách připravují spíš po stránce praktické než té teoretické.

Tento týden se na podobně uzpůsobený obor zaměříme a nakoukneme tak zase do úplně jiného světa, neméně pozoruhodného a výrazného. Do světa niterní, pomáhající a současně osobnostně velmi náročné DRAMATERAPIE.

 

 

Vojta, III. ročník (= 3. ročník bakalářského studia)

Jak byste stručně charakterizovali svůj obor?

Učíme se léčit divadlem a máme k tomu spoustu času pro sebe.

Co vás na oboru nejvíce baví?

Praxe a rozmanitost předmětů.

Lišilo se v něčem vaše očekávání od skutečnosti?

Nic jsem neočekával, tak jsem jen překvapený.

Co vám připadá nejtěžší?

Neuchlastat se.

Podařilo se vám už někdy uplatnit to, co jste se naučili?

Díky škole jsem se dostal k dobrovolnictví, kde znalosti uplatňuji 100x denně.

Pozorujete na sobě – a svých spolužácích – nějakou profesní deformaci?

Prokletí z povolání. Každodenní je teď jedna velká analýza lidí kolem.

Doporučili byste svůj obor maturantům ke studiu?

Dramaterapie for life! Nejlepší obor na specce!

Kdybyste mohli svou volbu změnit, vybrali byste jinak?

Ne. Olomouc je město snů.

Co byste si rádi v Heleně přečetli?

Hudba a divadlo. Jídlo. Degustace alkoholu. Třeba obor sládek… netradiční povolání u nás. Lidé Česka. Taky by mě bavil rozhovor s povoláním, co každý nesnáší – revizor, fízl, popelář...

Který jiný obor byste chtěli přiblížit vy?

Muzikologii.

 

 

Aneta, III. ročník (= 3. ročník bakalářského studia)

Jak byste stručně charakterizovali svůj obor?

Dramaterapie je v ČR koncipována jako obor na pomezí speciální pedagogiky, psychologie, psychoterapie a divadla. Snažíme se v práci s klienty a uživateli různých sociálních služeb pracovat divadelními technikami a metodami, kdy není důležitý výsledek, ale proces.

Co vás na oboru nejvíce baví?

Baví mě pomáhat lidem, miluju divadlo a jsem teatrální hysterka, tudíž mi moje studium je šité jak na míru. V rámci různých předmětů potkávám samé neskutečně vzdělané, inteligentní, nadané a zajímavé lidi, kteří se nás snaží posunout dál a donutit přemýšlet o věcech z jiného úhlu pohledu. To mě baví.

Lišilo se v něčem vaše očekávání od skutečnosti?

Upřímně řečeno se snažím v životě nemít očekávání, abych potom nebyla zklamaná. Ale pokud jsem nějaká měla, realita všechna má očekávání naprosto předčila! Olomouc je úžasné město s úžasnejma lidma. Kór v dramaterapii jsou nakumulovaný úžasný věci.

Co vám připadá nejtěžší?

Nejtěžší je najít rovnováhu mezi empatičností a braním si „práce“ domů. Naší cílovou skupinou jsou různé typy postižení, senioři, lidé s psychickými onemocněními, lidé bez domova, lidé závislí na drogách apod. Když pak slyšíte jejich životní příběhy, nemůžete o nich nepřemýšlet. Ale zas nejde zachránit celý svět, že?

Podařilo se vám už někdy uplatnit to, co jste se naučili?

Uplatňuji svoje nabyté znalosti a vědomosti každý den. Vážně, je to trochu jako prokletí, jednou, když otevřete v určitých ohledech oči, už nejdou zavřít. Ale možná je to jenom něco mýho, přemýšlím, i když spím. (smích)

Pozorujete na sobě – a svých spolužácích – nějakou profesní deformaci?

Určitě bych řekla, že dokážeme být více chápaví, vnímaví, možná s vyšší emoční inteligencí. To ale většina pomáhajících profesí – naštěstí.

Doporučili byste svůj obor maturantům ke studiu?

Člověk pro něj musí mít určité předpoklady, které se naši vyučující snaží odhadnout během přijímacího řízení, kdy jsou součástí i talentové zkoušky. Pokud má rád člověk divadlo, lidi a chce jim pomáhat, je dramaterapie nejlepší volbou.

Kdybyste mohli svou volbu změnit, vybrali byste jinak?

Neměnila bych.

Co byste si rádi v Heleně přečetli?

Ráda bych poznávala olomoucký underground. Různé lidi, místa, byty, domy, kde se scházejí specifické sorty a skupiny, a poodkrýt roušku tajemství.

Který jiný obor byste chtěli přiblížit vy?

Na každém oboru je něco unikátního. Namátkou mě napadají filmové a divadelní vědy, politologie, adiktologie, kulturní antropologie nebo žurnalistika.

 

 

Zdroj doplňujících obrázků k článku: Magazin.cz, Žurnál online – archiv

 

 

Eliška Šlesingrová

Studentka logopedie IV. ročníku UPOLu, která ráda kreslí i píše povídky, občas básní, zbožňuje hraní badmintonu, a hlavně, bráchova jezevčíka!