Vyhledávání

Kreslili neandrtálci komiksy?

Kdy vznikl první komiks? Kdo vymyslel pověstné komiksové „bubliny“? Odpověď na tyto dotazy dostali ve středu 12. března návštěvníci přednášky o dějinách komiksu. Akci připravili členové Centra pro studium komiksu. Prezentací odstartoval bohatý doprovodný program v Café 87 k výstavě kreseb Káji Saudka v Muzeu umění. 

[caption id="attachment_19624" align="aligncenter" width="600"]přednáška Martina Foreta na téma dějiny komiksu (autor: Veronika Krejčí) přednáška Martina Foreta na téma dějiny komiksu (autor: Veronika Krejčí)[/caption]

Mnozí ze dvou desítek fanoušků komiksu, kteří se přednášky zúčastnili, byli nadšení: „Hlavně jsem vůbec nevěděla, že to bude cyklus přednášek. Mile mě to překvapilo a určitě půjdu i na další,“ uvedla Tereza Hawlitzká. Odpoledním programem provázel člen Centra pro studium komiksu Martin Foret. Jeho výklad začal u pravěkých jeskynních maleb a pokračoval až do současnosti. Dostál tak názvu přednášky Od pravěku po Saudka: ultrastručné dějiny komiksu. Zajímavé byly bezesporu také první skutečné komiksové pokusy z 19. století. „Komiks je podle mě opomíjený, ale slibný žánr,“ uzavřela Hawlitzká.

Unikátní Saudkova výstava v olomouckém Muzeu umění, k níž se přednáška vztahovala, potrvá do 18. května. V muzeu jsou vystaveny vzácné originály kreseb Káji Saudka či jeho plakáty ke známým filmům. „Přednáška se mi líbila, byla velice zajímavá, originální a občas i docela vtipná,“ zhodnotila středeční podvečer v kavárně Petra Kratochvílová.

Cyklus doprovodných akcí k výstavě Krále českého komiksu bude pokračovat celé jaro. Druhý v pořadí vystoupí Tomáš Prokůpek.  Jeho prezentace nazvaná Hledání komiksového ráje: inspirace Káji Saudka  bude k vidění na stejném místě 19. března.