Vyhledávání

Kolejní bydlení v režii tří prvaček

Helena na chvíli opustila svou krabici, to aby mohla obhlédnout studentské pokoje. Postupně navštívila několik olomouckých studentů a zjistila pro vás, za kolik a jak žijí. Odkryla tak krásy kolejního života i taje privátů, samozřejmě nezapomněla na foťák a vše zdokumentovala.

Aby to hned ze začátku neměla tak daleko, navštívila náš pokoj. Bydlíme na kolejích Bedřicha Václavka, situovaných v Envelopě. Většina strategických míst je v takové vzdálenost, aby se dala dojít pěšky. Nedávno byla dokončena rekonstrukce kolejí, díky novému zateplení jsem v pokoji celou zimu ani jednou nemusela zapínat radiátor.

Kolej Bedřicha Václavka – někdo může mít se získáním kolejí problém, ale moje téměř 200 km vzdálené bydliště mi jedno lůžko zaručovalo již v prvním kole ubytování.

Život na kolejích jsem chtěla zažít vždycky. Starší sestra se z kolejí vracela domů s neuvěřitelnými historkami, kterým jsem chvílemi ani věřit nemohla, jak jsem ale zjistila, byla to realita.

Kolej má dva bloky, oba desetipatrové. Pokoje jsou celkem prostorné a nově vybavené. Na každé buňce je pult, na kterém si lze připravovat svačiny, čaj a kávu (nebo studenty tak oblíbené čínské polévky). V patře je i kuchyň, která bez problému pojme i několik lidí, a o místo nemusí být starost. Člověk časem zjistí, že kuchyň není jen místem na vaření, ale i na divočejší zábavu. V nočních hodinách se zde můžete snadno stát i nechtěným voayerem, jako se to jednou podařilo mně.

Část kuchyňské linky s mikrovlnou troubou kolejní kuchyňky jsou prostorné, a často v nich nejde jen o vaření.

Cena za ubytování se liší podle počtu lidí na pokoj, ale nejčastěji je k dostání třílůžkový, kde zaplatíte 78,- za noc. Měsíčně tedy trojlůžák vyjde okolo 2 400,- a dvojlůžák 2 500,- na osobu. Vzhledem k cenám privátům v Olomouci to jistě není nejlevnější, ale kolej je ideálním prostředím k navazování kontaktů a prožití typického studentského života.

Vyzdobené vstupní dveře, kterými se dostaneme přímo do našeho pokoje. Vítejte u nás.

Náš pokoj je atypický především tím, kolik věcí jsme sem stihly během tak krátké doby navozit ze svých vzdálených domovů. Nelze tak opomenout plakátovou různorodost – od fotek s Harrym Potterem, přes kočky až po punkové skupiny.

Spolubydlící Péťa, studentka německé filologie, porovnává koleje s pražskými, kde bydlela vloni: „Olomoucké koleje se mi zdají o poznání hezčí než v Praze a především jsou tu milejší lidé.“

Mně se na našem pokoji líbí téměř vše, zcela předčil moje očekávání o bydlení na kolejích, proto o privátu v nejbližší době neuvažuji. Spolubydlící Barča mě doplňuje a říká: „Na našem pokoji se mi líbí právě ten chaos, který ho dělá útulný.“

Palanda shůry nás střeží mocný Harry Potter a ze dveří tři koťátka.

Postel u okna stále zaplněnější zeď s plakáty a místo koťátek však drží ochrannou ruku nad tímto lůžkem plyšový medvěd.

Vyzdobené skříně (každá dle gusta majitelky). Péťa, závislá na sledování Upířích deníků, má skříň vpravo. Moje skříň, prostřední, mi kompenzuje chybějící kontakt se zvířenou. Barča si svou skříň vlevo ozdobila fotkami míst, která by chtěla jednou navštívit.

Pozůstatek Vánoční atmosféry a akrylový portrét naší Fanynky, který jsem dostala od kamarádky před odjezdem na koleje.

A co ještě se nám na kolejích libí? Výhled z balkónu, který je dech beroucí!