Vyhledávání

Kolej Šmeralova: divoké bydlení pro silnější povahy

Opět se v naší sérii článků o studentském živobytí vracíme do srdce Envelopy, na kolej Šmeralovu. Jedná se o jedny ze starších kolejí, které jsou specifické především společným sociálním zařízení pro celé patro. Díky tomu jsou patra rozdělena na holky a kluky. Najdete zde téměř 160 čtyřlůžkových pokojů a pouze několik pro dva až tři lidi.

Za zdejší ubytovaní si zaplatíte o něco méně než na modernějších kolejích, měsíčně vás pokoj pro čtyři osoby vyjde přibližně na 1 900,-. Za tuto cenu se ale musíte připravit na lehce „bojové“ podmínky. Ohromnou výhodou je ale výdejna menzy Šmeralova, která je v přízemí budovy.

Na návštěvu nás dnes pozval Lukáš, který bydlí v nejvyšším patře. Výtahem se ale dostaneme jen do patra předposledního, tedy pátého, a pak musíme po svých.

Námi navštívený čtyřlůžkový pokoj v současné chvíli obývají jen tři kluci, protože jeden ze spolubydlících ukončil studium. Hostitel Lukáš nám hned vysvětluje, proč se rozhodl v prvním ročníku na VŠ využít kolejního bydlení: „Abych se přiznal, přišlo mi to jako nejpohodlnější varianta. Navíc jsem v Olomouci pouze tři dny v týdnu, takže se to tu určitě dá přežít.“

Zaujal nás především počet kytek na poličce, který je na kolejích jistě nezvyklý. Místnost se díky zeleni stává útulnější a působí příjemněji.

Bydlení na Šmeralkách patří mezi to skromnější. „Když jsem viděl ostatní koleje, tak mě trochu mrzelo, že jsem si vybral právě tyhle. Příští rok určitě bydlení vyměním. Buď se pokusím získat nějaké hezčí, ale pravděpodobně zkusím sehnat nějaký pěkný privát.“ Lukášovi se navíc nelíbí ani to, že jsou koleje kvůli menze zcela dostupné cizím lidem. Soukromí tu opravdu chybí, vzhledem k tomu, že dveře jsou jen na kliku, má do pokojů přístup vlastně téměř každý. Pokud tedy člověk není líný zamykat pokaždé, byť si jen odskočí umýt si ruce, do sprchy či ohřát jídlo.

Druhá část pokoje, tentokrát bez květů, působí ponuřeji. Vzhledem ke společné kuchyni je zde lednice, která se stává dominantou. Úložného prostoru je poskromnu.

Ubytovaní studenti spí na dvou patrových palandách, které mají kluci překvapivě hezky ustlané.

Už jsme zmiňovali tak trochu „bojové“ podmínky, se kterými se zde můžete setkat. Zeptali jsme se Lukáše, co přesně si pod tím můžeme představit. „Na jednu stranu se mi zdá, že je zde relativní volnost. Především když to srovnám s bydlením na intru, kde jsem jednu dobu taktéž přebýval. Na druhou stranu tu občas panuje až moc velká anarchie.“

Studovna je místem, kde se občas konají divoké večírky. Dozvěděli jsme se, že není výjimkou, když ráno po mejdanu zakopáváte o lidi, kteří přespávají v kuchyni na zemi ve spacácích.

Náš dnešní průvodce Lukáš si ze začátku na život na koleji nemohl chvíli zvyknout: „Opravdu jsem z toho byl ze začátku zaskočený a obával jsem se, že se nepřizpůsobím. Ale po určité době to člověk přestává vnímat a aklimatizuje se. Pro mnohé je velký šok absolutní ztráta soukromí.“

Umývárky, které jsou součástí společného sociálního zařízení na patře. Sprchy zde často neslouží jen ke sprchování a člověk se pak dostává do trapných situací, které nejsou příjemné nikomu - ani nechtěnému voyerovi, ani inkriminovanému páru.

„Na kuchyňce jsem ještě nevařil. Maximálně si tu v mikrovlnce ohřeju jídlo, které mám z domu. Prostory mi přijdou absolutně nevhodné k vaření kvůli špíně, neomytému nádobí a často to tu i páchne. Vaření je pro mě relax a tady bych si to neužil, tak jak bych chtěl.“  V tomto případě Lukáše chápeme.

Vybavení není zrovna nejnovější, obyvatelé kolejí by jistě uvítali inovaci kuchyňského prostoru a elektrospotřebičů.

Zátiší s kupou špinavého nádobí na stole, který by měl sloužit ke konzumaci pokrmů, opravdu nevypadá vábně.

Čtěte víc o životě na kolejích: Kolejní otupělost vol. 2Fejeton ze studny: Kolejní otupělost.