Vyhledávání

Knihovna plná děsu a hrůzy

Blížila se sedmá hodina a klubovna Zmijozelu se plnila nadšenými knižními fanoušky. Sice bylo již od pohledu jasné, že návštěvnost nebude tak rekordní jako na minulém čtení s příchutí fantasy, ale naštěstí tato skutečnost neovlivnila přívětivou atmosféru na již v pořadí třetím hororovém čtení. Naopak, chybějící přišli o mnoho, i vzhledem k tomu, že se jednalo o desáté jubilejní čtení v knihovně se speciálním výročním překvapením.

Jako první se ujal slova Jindřich Juráš, pořadatel akce a zaměstnanec knihovny, který podpořil přátelského ducha návrhem tykání a ujištěním, že je jen na nás, jak večer bude probíhat. Na úvod se všichni zúčastnění představili, přiblížili, jakou cestou se dostali k hororu, jaké mají od večera očekávání, a případně nás seznámili s knížkou, kterou přinesli ukázat. Jiní přišli spíše poslouchat a inspirovat se, čím obohatit svoji knihovnu. A i ti, kteří si knihu nepřinesli, se rádi zmínili o té, která jim uvízla v paměti. 

11046763_990003147683985_8628959586667631000_o

Mnoho ze zúčastněných si vypěstovalo lásku k hororu díky filmům, kdy byli často ke sledování doslova dotlačeni staršími sourozenci, kteří je chtěli vyděsit. Mezi nejčastěji zmiňovanými snímky byla Záhada Blair Witch, Spalovač mrtvol, Vetřelec, Oculus, Sedm, a výjimkou nebyl ani televizní seriál Věřte-nevěřte

Nejprve jsme zabrousili do tajů, pro horor zcela netypické, japonské tématiky. První ukázka patřila Kodži Suzukimu a jeho povídkové knize Temné vody. Dále jsme mezi slavnými jmény jako Phillips Lovecraft, Neil Gaiman a Stephen King, nezapomněli ani na průkopníka žánru, Edgara Allana Poa, a jeho nejznámější díla, jako je Havran, Jáma a kyvadlo či Černý kocour.

V krátké přestávce mezi ukázkami knih se nedočkavci konečně dozvěděli, co se skrývá pod slibovaným překvapením. Z pod utěrky na nás vykoukl dort, příhodně ve tvaru knihy, který vlastnoručně upekla jedna ze zaměstnankyní knihovny.

10887482_990003154350651_7913742059461737999_o

Vášnivou debatu podnítily rozdíly mezi filmovým a knižním zpracováním hororů. Co se týče filmů, sešli se zejména milovníci hororů psychologických a lekacích, zasazených do reálného prostředí. Naopak krváky moc úspěchů nesklidily. Na knihách si mnozí váží hlavně toho, že vyžadují mnohem více talentu i námahy autora, aby dokázal čtenáře vyděsit. A když se to podaří, je to zážitek, který stojí za to. 

A co že se nám na hororech tolik líbí?

Nadšená účastnice večerního čtení Petra Jurčišinová se s námi podělila o svůj názor: „Myslím si, že lidé mají rádi horory, protože to v nich vyvolává vzrušení a strach, avšak ten příjemný, neškodný druh strachu, protože hluboko uvnitř vědí, že v pohodlí a bezpečí domova při knížce jim ve skutečnosti nic nehrozí."

Kolem deváté hodiny jsme se dočkali závěrečné soutěže, tématického losování o knihu Kladivo na čaroděje a poukaz na druhý ročník Noci v knihovně pro dvě osoby. Každý si se zavřenýma očima sáhnul do tajemného džbánu plného slizkých červů a jeho úkolem bylo vylovit jednoho malého medvídka. Nejen s pocitem příjemně stráveného večera odešli šťastní nálezci medvídka v modré a žluté barvě.

11043314_990003247683975_1786677596943904299_o

Pokud vám hororové čtení uniklo, nezoufejte, stále se můžete přidat do Klubu přátel Zbrojnice a zúčastnit se příští akce či se inspirovat seznamem literatury, kterou jsme probrali a vydat se do světa děsu a hrůzy na vlastní pěst. 

foto: Knihovna Univerzity Palackého v Olomouci