Vyhledávání

Kluci z Travel Native: „Nepálci od nás přebírají čím dál tím více zvyků a aktivit."

O projektu Travel Native jsme psali nedávno v tisku v rámci jejich besedy Povídání o Nepálu s ochutnávkou jídla. Teď si můžete přečíst pokračování v podobě rozhovoru s oběma cestovateli a dozvědět se, kde se vůbec vzala prvotní myšlenka, jak náročné se ukázalo ji realizovat, co plánují do budoucna. Anebo co si o celém nápadu a o Evropanech obecně myslí tamní obyvatelé.

 


 

Řekněte nám něco víc o vás a vaší společnosti.

V první řadě je potřeba říct, že nejsme „zatím“ společnost. Jsme jen dva cestovatelé, se kterými se můžete vydat do takových exotických destinací jako je Nepál či Srí Lanka a bez obav a starostí si užít skutečnou autentickou dovolenou.

 

Co vás přivedlo k takovému nápadu?

Myšlenka Travel Native se zrodila po návratu Kuby z cest a během společného oběda jsme přišli na to, že bychom jeho zkušenosti a známosti z cest mohli využít a vzít tam i skupinu lidí. Tím bychom mohli umožnit mladým i starším lidem, kteří jsou zabředlí v každodenní práci, stereotypu korporací nebo lidem, co nemají moc zkušeností s cestováním, neovládají jazyky, cestovat bez obav a přitom je i něco naučit. Naučit je to, že dovolená není o all inclusive pobytu v hotelu a ležení na pláži, ale je o poznávání, zažívání a prožívání oné kultury, míst, lidí a přírody.

 

A do jaké míry bylo náročné váš plán zrealizovat – co to obnášelo?

Potkávali jsme se v rámci této myšlenky pravidelně po večerech a víkendech na Skypu, tvořili program, kalkulovali náklady, vymýšleli celý koncept a dávali to dohromady. Také jsme přes Skype cally domlouvali všechny podmínky a program i s místními obyvateli – Nepálci a Srí Lančany. Během několika měsíců jsme vytvořili web travelnative.cz a sehnali první skupinu lidí, která s námi vyrazila na historicky první akci do Nepálu. Jejich zážitky a jak se cesta líbila, si můžete přečíst na našem webu v referencích nebo na našem FB profilu.

 

Váš tým se skládá – jak jsem pochopila – ze dvou lidí a místních obyvatel. Není to v praxi náročné na koordinaci? A jak se vám to podařilo takhle sladit?

Je to náročné, ale baví nás to. Obzvláště pro mě (Standu) jelikož mám full-time práci online marketingového managera a do toho studuju. Nicméně Kuba hodně pomáhá teď v začátcích a má více prostoru se tomu věnovat. Děláme to po večerech a víkendech na úkor svého volného času. Časem bychom Travel Native chtěli dělat naplno jako cestovní kancelář. Momentálně na tom pracujeme, ale současná legislativa a podmínky institucí nám úplně nedávají prostor jakožto začínajícímu subjektu.

 

Znali jste se oba už dříve?

Známe se od VŠ, kde jsme se potkali jako dobrovolníci ve studentské organizaci AIESEC, která zprostředkovává stáže. Během studentského života jsme toho hodně zažili a vzájemná spolupráce nás vždy bavila a přinášela výsledky. Proto se vazba udržela až doteď a vznikl tento společný projekt.

 

Nejvíce se zaměřujete na Nepál. Proč právě tam?

Dle našeho pohledu je to velmi lákavá destinace s obrovským potenciálem. Zároveň ji lidi mají na svých „bucket listech“, ale je pro ně většinou nereálné se tam dostat. Nejenom skrz peníze, ale hlavně kvůli nedostatku informací. Můžete číst všemožné lonely planety, trip advisory, ale pořád, když vystoupíte v Kathmandu na letišti, je všechno jinak. Najednou se plány rozplynou a vy musíte začínat nanovo. V tomhle jsme ta pomocná ruka, která vás na celou cestu připraví, dovede vás tam, provede destinací, ukáže ta nejhezčí místa, seznámí s milými lidmi a dovede vás zpět domů ve zdraví, šťastné a plné zážitků a dojmů. Náš program jsme zároveň schopni přizpůsobovat během cesty dle toho, co má každý rád.

 

Zapůsobila na nás vstřícnost místních lidí, všude jsme byli neskutečně vřele vítáni. "

 

Plánujete do budoucna rozšíření vašeho projektu o další průvodce nebo země?

V merku máme Jižní Ameriku nebo Afriku. Nicméně je to dlouhodobý výhled. Nejdřív se potřebujeme etablovat na Nepálu a na Srí Lance, kde ještě vidíme prostor pro zlepšení. Obě země skrývají ještě spoustu hezkých a zajímavých míst, kde se lidem bude líbit.

 

Pak by mě také zajímalo, jestli jste v sobě měli odmalička cestovatelského ducha?

Nevím, jestli cestovatelského ducha, ale spíš chuť a energii objevovat nebo zvídavost určitě ano. K tomu nám nahrává současná situace ve světě a podmínky na cestování, které jsou historicky nejlepší pro většinu lidí na planetě.

 

Jak na vaše rozhodnutí reagovalo okolí? Kam jste cestovali poprvé?

Standa: Byli překvapeni a moc tomu nevěřili. Přesvědčili je až první fotky z Nepálu. Nicméně moc nadšení nejsou. Vidí tam spoustu rizik a nebezpečí. Nikdy nevyjeli za hranice Evropy. Raději by chtěli, abych se oženil a žil rodinný život. Ten také brzy přijde, ale když máme takové možnosti, je potřeba ještě cestovat a objevovat. (smích)

Kuba: Ať se vyjádří, jak se tvářili jeho rodiče, když oznámil, že jede na několik měsíců pryč. (smích)

 

A které místo na vás nejvíce zapůsobilo – ať už z kladného, nebo naopak záporného důvodu?

Standa: Na mě určitě Nepál, a to konkrétně otevřenost místních lidí a chuť žít. Všude jsme byli neskutečně vřele vítáni, všude byli velmi ochotní, rychle si s vámi vytvoří hlubší vztah a stanete se dobrými přáteli. To je největší rozdíl oproti bohaté Evropě a chudšímu rozvojovému Nepálu.

 

A jaká byla reakce místních lidí, když jste je začali do svého projektu zapojovat?

Jak je jejich zvykem, opět byli velmi vstřícní a ochotní. Myšlenka jim dávala smysl a líbila se jim. Jsou rádi, že nám můžou pomoct a mají příležitost poznat další Evropany. Evropa a západní svět jsou pro ně velmi atraktivní a v podstatě s určitým zpožděním od nás přebírají většinu zvyků a aktivit. I proto bychom si měli hodně dávat bacha na to, jak se chováme a co děláme, a měli bychom jim být správným vzorem i nadále. 

 

 

Zdroj doplňujících fotografií k článku: soukromý archiv Travel Native

 

 

Eliška Šlesingrová

Studentka logopedie IV. ročníku UPOLu, která ráda kreslí i píše povídky, občas básní, zbožňuje hraní badmintonu, a hlavně, bráchova jezevčíka!