Vyhledávání

"Klasický univerzitní spolek to není." Řeč je totiž o AIESEC Olomouc

Dělej něco pro sebe i pro ostatní. Tak specifikuje členství v AIESEC Olomouc jeho prezidentka, Nikol Láryšová. Co všechno dala účast jí a co všechno může dát vám - od stáží v zahraničí, po pořádání akcí tady v Olomouci - se dozvíte v následujícím rozhovoru. A pokud se vám třeba plete ISIC a AIESEC (jako i autorce tohoto článku) nebo pořád nevíte, k jakému spolku se přidat, neváhejte a začtěte se. Mohly by vám utéct ty nejlepší příležitosti!

AIESEC

Jako první bych si potřebovala ujasnit, jak to vlastně s AIESEC je, co se týče organizace. Není to klasický univerzitní spolek, že?

Máš pravdu, klasický univerzitní spolek to není. Charakteristické je zejména to, že AIESEC je mezinárodní společnost. Existuje po celém světě ve více než 120 zemích a je řízen pouze studenty. Samozřejmě nás naše univerzita dost ovlivňuje, ale více na nás mají vliv národní a mezinárodní trendy, protože se snažíme držet krok s externím světem. Nechceme si „šudlat něco na koleni“ a nedívat se, co se děje okolo.

A co se týče situace u nás v Česku, je AIESEC pro vysoké školy něco samozřejmého nebo jsou jeho pobočky jen někde?

Pobočku AIESEC má každá větší univerzita. U nás je jich zatím deset s tím, že další dvě se nově zakládají.

Vypadá to, že na tom nejsme nejhůř. Když tedy máme to štěstí, že AIESEC funguje i u nás v Olomouci, co všechno nám může zprostředkovat?

Je toho docela hodně. Hlavní věcí jsou určitě stáže a členství. Členem se může stát student jakéhokoliv oboru, buď na jaře nebo na podzim. Jarní přihlašování bylo sice nedávno skončeno, ale zase se otevře v září, takže netřeba smutnit. Další velkou událostí jsou například Orientation Days - dvoudenní „konference" pro studenty prvních ročníků (loni jsme takto uvítali okolo 400 prváků). A také třeba WorCo - veletrh pracovních příležitostí pro studenty v Olomouci. To proběhne koncem dubna. Teď je ale hlavně čas na stáže.

 Prohlížela jsem si stránky a stáže mě hodně zaujaly. Kam se dá všude vyjet? Je lepší přihlásit se na nějakou už teď, s tím, že třeba pojedu až další školní rok? Nebo to jde rychleji?

 Můžeš jet buď na dobrovolnickou nebo pracovní stáž. Já jsem byla součástí projektu na Ukrajině dva roky zpátky a byla to pro mě skvělá zkušenost. Pokud bys chtěla na stáž v létě, je nejvyšší čas podat přihlášku. Naše pobočka by tě kontaktovala a dostaneš člověka, který ti pomůže s přípravou, hledáním a vyřízením celé stáže. Pokud bys chtěla třeba až příští rok, v lednu, stačí si podat přihlášku na podzim. Hledání dobrovolnické stáže a její vyřízení trvá cca dva měsíce, pracovní stáž je trošku náročnější, čili okolo tří měsíců. Tady ale záleží, kam chceš jet a co tam chceš dělat. Ale pokud je student aktivní, dá se jakákoli stáž najít a vyřídit i během dvou, tří týdnů.

 Jak se daří pobočce tady v Olomouci? Je potřeba něco zlepšit nebo naopak hodně vynikáme?

 Naší pobočce se zatím daří hodně dobře! Na podzim jsme například vyhráli cenu za nejlepší „recruitement“ aneb nábor členů. To znamená, že v Olomouci se dokážeme skvěle postarat o naše členy. Udělat pro ně správné workshopy atd. Rovněž byli oceněni jednotliví lidé z naší pobočky: např. Petra Lípová, Kristýna Jarošová nebo Petra Macháčová.

Jsem moc ráda, že naši členové si užívají to, že jsou součástí AIESEC a odvádějí skvělou práci, např. Ondra Kiedroň, který byl nováček na podzim, nyní je team-leader týmu pro komunikaci a sám zorganizoval svou první větší akci na Václavkách. Myslím, že vynikáme právě v tom, že jsme skvělý kolektiv. Dokážeme se o členy postarat a oni si své členství užívají. Stejně tak pečlivě dohlížíme i na naše stážisty.

 A za jakou dobu se povede dotáhnout to tak daleko? Čili, jaká je historie AIESEC Olomouc?

 Naše pobočka funguje už osm let. Založil nás jeden stážista, Jirka Šmoldas. Tehdy student z Olomouce, který vyjel přes Ostravu na pracovní stáž do Německa. Potom dostal od prezidenta AIESEC Ostrava tisícovku se slovy, aby nás založil, a povedlo se! Jirka pak odjel na stáž do Kolumbie, kde nakonec zůstal tři roky učit angličtinu a nyní pracuje v Olomouci. Občas nás přijde navštívit, za což jsme strašně rádi.

 I to založení je hvězdné! Na závěr si dovolím trochu osobní otázku. Jak dlouho jsi v AIESEC Ty a jak zkušenost hodnotíš; případně co všechno Ti členství dalo?

 Já jsem v AIESEC už tři roky. Přidala jsem se hned v prvním ročníku. Nejdříve jsem se starala o stážisty, jako tzv. buddy. Poté jsem dělala pobočce PR. Zorganizovala jsem spoustu událostí, např. i spoluorganizovala Orientation Days a ve svém druhém roce mého působení na pobočce jsem měla na starosti tři týmy, které se staraly o odchozí stážisty. Nyní jsem ještě prezidentkou pobočky (do konce letošního března).

Je těžké v několika slovech shrnout všechno, co mi AIESEC dal. Naučila jsem se pracovat, mluvit před lidmi, organizovat konference, vést ostatní… Ale hlavně jsem poznala samu sebe - to, co chci, co umím, co neumím a je na tom třeba makat. Byť ještě nejsem ani bakalář, mám za sebou za tři roky v AIESEC tolik věcí, co bych nestihla za 10 let svého života. Možná to zní nadneseně, ale opravdu to tak vnímám. Mám za sebou sice i spoustu neklidných nocí, únavy, kdy jsem dělala vše pro to, abych svým členům zajistila to nejlepší. Ničeho, co jsem udělala, ale nelituji. Naopak. AIESEC je pro každého, kdo nechce jen sedět, ale chce něco dělat nejen pro sebe, ale hlavně pro druhé. No a za tři týdny už prezidentkou nebudu.. Nyní si chci hlavně dodělat školu a zapojit se do organizace AFO.

Foto: archiv Nikol Láryšové, aiesec.cz