Vyhledávání

ROZHOVOR: Kdo si dá panáka, dostane bonusový bod, láká na Párty kvíz Radka Kmochová

Máte-li splněny všechny školní povinnosti a nevíte, co zrovna podniknout ve volné chvilce, s Helenou v krabici vám přinášíme tip na skvělou studentskou zábavu. Párty kvíz aneb hospodská zábava pro každého funguje v Olomouci již druhým rokem. Zajímá vás, jak takový kvíz probíhá a co všechno můžete se svým týmem vyhrát? Vyzpovídali jsme pro vás organizátorku a moderátorku Radku, která za ním stojí od samotného počátku.


Prozradíš nám, jak ses k moderování kvízu dostala a kolik členů tvoří organizační tým?

Zakládali to dva kamarádi, z nichž jeden je manžel mé sestřenice, takže jde o takovou rodinnou firmu. Pak mi nabídli, jestli nechci moderovat kvíz v Olomouci, a já jsem dále nabrala další lidi z Krumlova a Plzně, zatímco si oni našli moderátory v Praze. Dohromady je nás osm moderátorů. Mně v Olomouci hodně pomáhá Anička Skopalová, která fotí a opravuje se mnou odevzdané formuláře, protože do Dogy chodí opravdu hodně lidí, takže by to jeden člověk absolutně nemohl zvládat. Vždycky se odehraje jedno kolo, po kterém následuje pauza. Mezitím se musí opravit odpovědi a dělá se graf průběžných výsledků, aby týmy věděly, jak si vedou, a jede se dál. Každý moderátor si má zakládat na tom, že vede svůj kvíz, a také musí vytvořit jedno téma týdně. Proto od všech moderátorů sbírám témata, jejich otázky, které pak sestavuji dohromady, a tvořím kvíz pro všechny.

Mohou účastníci kvízu přijít s nápady na soutěžní téma?

Určitě, máme knihu přání a stížností, která koluje po kvízech. Mohou nám také napsat na facebookových stránkách a my to velmi vítáme, protože je opravdu těžké každý týden vymýšlet deset nových témat. Někdy už vážně nevíme a zároveň nechceme, aby se opakovala. Proto jsme rádi, když nám někdo vymyslí vlastní téma. Také je každý týden na Facebooku hlasování, kde se vybírá ze tří daných témat, a tak týmy dopředu ví znění jednoho tématu, které se objeví na kvízech. Týmy se na to pečlivě připravují a jdou tam s tím, že musí získat všech 5 bodů.

Mohla bys čtenářům vysvětlit koncept Párty kvízu?

Když to tak stručně řeknu, je to hospodská zábava pro každého. Sestaví se tým kamarádů nebo různých lidí a jdou si společně zasoutěžit. Je dobré, aby každý z nich byl zaměřený na něco jiného, protože otázky jsou koncipované na sport, kulturu, zeměpis, fotbal a další. U toho se pije, jsou tam bonusové body za panáky – kdo si dá panáka, dostane bonusový bod. Lidi se sejdou u piva s kamarády, ale přitom hrají hru, tím pádem nekoukají jen do mobilu, což je vlastně velká výhoda těchto kvízů.

Když říkáš, že jde o hospodskou zábavu, pořádáte kvíz i na jiných místech?

Primárně se zaměřujeme na studenty, takže chceme pořádat kvízy v kolejních hospodách v Praze a tady v Olomouci. Ale hrajeme i v Českém Krumlově a Plzni, kde je to v kavárnách, a tam chodí vesměs starší lidi v letech mých rodičů. V Olomouci jsme právě rozjeli kvíz v Sophie's Cafe. Chceme se specializovat i na firemní večírky, teambuldingy, ale teprve se to rozjíždí. Firmy totiž nevěří, že by právě kvíz pro ně mohl být dobrou zábavou. Snažíme se to koncipovat tak, že například dáme zaměřené otázky na danou firmu a oni si takto prověří své zaměstnance.

Setkala ses už s týmy, které jsou hodně soutěživé?

Ano, hlavně v Olomouci, tím, že chodí hodně týmů a výsledky jsou velmi těsné a rozdílné o bod nebo o půl bodu. Někteří jsou schopni přijít a vyhádat si každý půl bod, kde si myslí, že jsme jim ukřivdili, a strašně mezi sebou soutěží.

A když jsi dané téma nevytvářela a znáš pouze odpovědi, jak reaguješ na stížnosti ohledně správnosti?

Většinou jim vycházíme vstříc, protože o tom tématu ví víc než já, musíme si to však ověřit. Ale pak máme takové pravidlo, že moderátor má vždycky pravdu. Proto když něco neuznám, tak to zkrátka neuznám.

Popsala bys nám průběh finále?

Hraje se každý týden, jedná se tedy o 12 kol, ze kterých se sčítají body dohromady. Je i soukromé finále, o Laser game nebo multikáry. Nejlepší tým z každého podniku pak jede na Grandfinále do Prahy, kde jsou týmy z Olomouce, Plzně, Českého Krumlova a Prahy.

Soutěží se o něco i během jednotlivých kol?

Buď se jedná o láhev nějakého alkoholu, rundu piv, nebo voucher na konzumaci pití v daném podniku. Většinou se to, co se vyhraje, rovnou propije. Řekla bych, že největší tahák je právě alkohol.

Pozoruješ sama na sobě, že se ti zlepšil projev a moderátorské dovednosti?

Určitě. Hlavně si pamatuji, když jsem začínala před dvěma lety a dělala svůj první kvíz, byla jsem strašně nervózní, že mám mluvit před cca 80 lidmi. Teď mě to baví a můj hlas se tímto hodně cvičí a taky se zlepšuji ve vědomostech, které se objevují v kvízech. Sama už vím věci, které jsem dříve vůbec nevěděla.

Spřátelila ses s některými účastníky kvízu?

Mám takový můj srdcový tým Von Colson. Ti se vynořili zničehonic a strašně jim to šlo. Vždycky totiž přišli a vyhráli. Samozřejmě si ostatní lidi začali myslet, že podvádí a předem znají otázky z jiné hospody a nemohou být přece tak chytří. A já jsem si řekla, že se s nimi seznámím, proklepnu si je a uvidím, jak na tom jsou. Ukázalo se, že mají opravdu hodně znalostí. Teď už sice nestudují, ale když jsem se vrátila z Erasmu, tak přijeli na můj první kvíz. Vždycky byli největší srdcaři, kapitán jim dokonce vytvořil i týmová trička a placky. Pak chodí i někteří ze žurnalistiky. Nejdříve to byli moji spolužáci, teď už chodí i lidi z druháku a je fajn potkávat je i jinde než ve škole.

Proběhlo loučení s týmy, než jsi odjížděla na Erasmus?

Vytvořila jsem takovou statistiku každého týmu, kdy jsem se podívala, kolik bodů daný tým získal v každém kole, a napsala jsem jim rozlučkový dopis, ve kterém byla jejich cesta kvízem. Všem jsme jim to rozdali a byl to moc hezký večer.

Máš nějaký nezapomenutelný zážitek?

Podle mě se každý týden vždycky něco stane. Třeba jednou jsme měli tým, který se jmenoval „Mám filcky“. Když opravíme formuláře, tak já následně píšu výsledky do Excelu, kde vytvářím graf, a Anička předčítá body. Vždycky řekne název týmu a kolik získal bodů. A tehdy projela všechny týmy a najednou říká: „Rady, filcky máš?“ A já odpovídám: „Mám!“ Takže to muselo znít hodně vtipně, jestli nás někdo slyšel. Nebo jsme zažili tým, který měl pokaždé v názvu slovo autista a pojmenovávali se podle filmů, třeba „Slunce, seno a pár autistů“.

Jak se potýkáte s konkurencí v Olomouci?

Funguje tady Hospodský kvíz, Chytrý kvíz a my. Myslím si, že každý z nás má tu svou skupinu stálých účastníků. Proto určitě nevadí, že je tady kvízů více.

Kdy a kde se kvízy konají a komu se mohou zájemci ozvat?

Párty kvíz se koná každé úterý v Doze od 19 hodin. Přihlásit se můžete přímo na baru, prostřednictvím telefonního čísla nebo mi můžete kdykoliv a s čímkoliv napsat na Facebooku. Nově teď kvíz probíhá každou středu i v Sophie‘s Cafe, kde je místo jen pro 5 týmů, proto je důležité se ozvat s předstihem. V Doze je místo pro podstatně více týmů. Maximální počet členů je 8 osob, může jich být i víc, ale v tom případě se strhává bod za člena navíc. Startovné je 50 Kč na osobu, které se platí v průběhu hry. Stačí sebrat partu kamarádů, vědomosti, chuť se bavit a přijít si zasoutěžit.

 

Fotografie: Anna Skopalová, archiv Radky Kmochové

Simona Šustková

Směj se mým historkám, pij se mnou pivo, neraň mé ego a přetrp mé žvásty o astrologii. Získáš skvělou narcistickou kamarádku s bláznivými nápady a občasnými blond chvilkami.