Vyhledávání

Kdo pije mou krev

Pomalu ale jistě se blíží léto. Díky jarním teplotám se probouzí ze spánku oblouzněná příroda, a tak se můžeme kochat zástupy rozkvetlých stromů, užívat si teplý vánek ve vlasech a sezení na mezi bez zánětů močového měchýře. Na každém rohu cvrlikají ptáčci, na stráních se prochází roztomilé srnečky a po polích hopkají zajíčci. Ale ne všichni tvorové, kteří se na jaře probouzí, jsou k zulíbání. Tohle krásné období s sebou totiž přináší také největší hrozbu pro nebohé živočichy s lahodně slaďoučkou krví – komáry.

Jako malá jsem si u prarodičů často prohlížela sběrné kádě s dešťovou vodou na zalévání. Těsně pod hladinou se vyhřívala hejna maličkých stvoření, připadala mi jako z jiného světa. Nicméně poté, co jsem zjistila, že těch 67 štípanců, které mám po těle, způsobují právě tito miláčci, jsem na ně rychle zanevřela.

Má snaha omezit množství štípanců měla mnoho podob. Vyzkoušela jsem snad všechny repelenty, které na trhu existují, ale jediný, kdo kvůli nim ve výsledku trpěl, byla moje peněženka. Babička přišla s revolučním přírodním odvarem z bylinek, který měl na 100 % odpuzovat. No… Jeho silná parfemace způsobila, že se ke mně opravdu nepřiblížil nikdo – kromě komárů.

Nejhorší dopad měla má sladká krev na letní radovánky. Můj příchod k rybníku, přehradě či koupališti obvykle zaznamená zdejší komunita komárů na 300 metrů dopředu. „Ale prosím tě… Vždyť já nemám ani jeden štípanec… Tak kde bys jich tolik vzala?“ ptá se mě znovu a znovu každý rodinný příslušník. Výmluvně ukážu na hejno, které mi poletuje nad hlavou – a ostatním se zdárně vyhýbá.

Časem toho lidé okolo mě začali se smíchem využívat – má přítomnost ve skupině představovala záruku, že nikdo jiný mít štípanec nebude. Tento obchod s bílým masem jsem se snažila překazit domluvou s komáry, aby se občas vrhli i na někoho jiného. Nicméně jediné, čeho jsem docílila, byl výsměch skupiny i těch dvoukřídlých potvor.

Poté, co jsem zkusila potápěčský neopren (na běžné nošení byl překvapivě krapet nepraktický), modrá světýlka z vánočního stromečku rozvěšená po pokoji a odběry krve (říkala jsem si, že když jí budu mít míň, třeba nebudu tak lákavá), vzdala jsem to. A stejně jako si ostatní dívky na letní sezonu nakupují nové plavky, šatečky a žabky, já si nakoupila 17 balení Fenistil gelu a jsem připravená.

Fotografie: www.sheknows.com