Vyhledávání

,,Kanaďani jsou více sarkastičtí," říká studentka politologie z Kanady Zyannya Fox

Se Zyannyou Fox jsem se sešla v kavárně v centru Olomouce. Zyannya je dvacetiletá studentka politologie. Pochází z Kanady a je tu na programu Erasmus na jeden semestr. Jak sama říká: ,,Kanaďani jsou víc sarkastičtí.“

Moje první otázka je, proč jsi se rozhodla pro Českou republiku?

Protože moje kamarádka Jaime z naší školy sem šla a hodně se jí tu líbilo. A taky kultura tady je hodně odlišná od Kanady, což mi přišlo zajímavé.

Jaké jsou rozdíly ve vyučování na univerzitě tady a v Kanadě?

No tak například hodiny zde jsou hodně jiné, hlavně v počtu studentů. U nás je na přednáškách třeba 200 lidí. Máme taky semináře, už v menším počtu lidí. Myslím, že struktura vyučování zde je hodně jiná. Taky tady na hodinách nikdo moc nemluví, u nás má každý vždycky spoustu myšlenek a chce je všem říct.

Co je nejtěžší na tom studovat v zahraničí?

Začátek tady byl hodně složitý. Byla jsem ze všeho zmatená, nešlo moc komunikovat se staršími lidmi, všechno bylo stresující.

A co jídlo? To ti tu vyhovuje, nebo je hodně rozdílné?

Jsem vegetariánka a myslela jsem, že to tu bude těžší, než ve skutečnosti je. Žije tu také hodně vegetariánů, tak jsem ráda. Ale když jdu do tradiční české restaurace, tak je výběr celkem špatný, jen třeba smažený sýr. Vaše jídlo je hodně hutné a celkem nezdravé.

Líbí se ti Olomouc a možnosti, které nabízí studentům?

Ano, líbí se mi tu hodně, ještě jsem neměla možnost to tu více prozkoumat ale. Je tu hrozně moc hospod, aspoň já si to myslím, a hlavně všechny jsou schované, nenápadné. V Kanadě je všechno veliké a má to poutavé velké nápisy. Tady jde člověk po uličkách a každou chvíli objeví poklad.

Zkusila jsi už pivo tady? Chutná ti?

Chutná, je moc dobré. Hlavně je o hodně levnější. Vychází mě tu v přepočtu na dva kanadské dolary, zatímco doma bych zaplatila šest.

Jak moc rozdílní jsou Češi od Kanaďanů?

Až moc. Jsme například víc sarkastičtí. A taky pozoruji, že tu víc respektujete starší lidi.

Co ti tu nejvíce chybí z domova?

Tam, kde žiju, je velká asijská komunita, takže mi tu hodně chybí asijské jídlo, konkrétněji to japonské. Dále mi chybí lesy, doma je mám všude okolo.

A moje poslední otázka, líbí se ti bydlení na koleji?

Doma v Kanadě žiju s přítelem v bytě, takže je to hodně jiné. Musím ale říct, že se mi líbí, jak snadno si člověk na koleji vytvoří kamarády tím, že jsou si všichni studenti tak blízko.