Vyhledávání

Jste jedinou nadějí jezídů, slyšela Nadja Murad

Přicházím na další z projekcí festivalu Jeden svět. Ze středečního programu mě zaujal snímek Na jejích bedrech. Plný sál Muzea umění čeká na svědectví Nadji Murad, bývalé sexuální otrokyně a nynější aktivistky bojující za práva jezídů po genocidě. Pokud jste projekci s debatou nestihli navšívit, pak si přečtěte náš report.


Lidskoprávní aktivistka, která si svou cestu vybrala nedobrovolně. I tak by se dal shrnout příběh Nadji Murad, jejíž město na severu Iráku v roce 2014 napadli teroristé z organizace ISIS, vyvraždili muže a z žen si udělali sexuální otrokyně. To všechno kvůli nenávisti vůči jezídům, menšině žijící v oblasti iráckého Sindžáru. Nadji se však podařilo utéct, a tak jezdí po světě s příběhem svým i s příběhy tisíců dalších. Režisérka zabírá uprchlíky i v momentech, kdy sestoupí ze světla kamer a mikrofonů, a divák tak může sledovat citlivou dívku bojující za práva dalších jezídů, na které svět pomalu zapomíná. Nadja ale nikdy žádnou aktivistkou být nechtěla, dělá to pro vyšší dobro.

Postupně objíždí světová fóra, ale také demonstrace a navštěvuje ostatní uprchlíky. „Vy jste jedinou nadějí jezídů. Nikoho jiného nemají,“ slýchává Nadja. Uvědomění si, že nikdo nemůže těmto lidem pomoci více než oběť, která bude mluvit, dává aktivistce sílu pokračovat. V roce 2018 pak dostává za tento boj také Nobelovu cenu za mír.

Po více než devadesátiminutovém dokumentu následovala debata. „Korán jako kniha má obrovské množství výkladů,“ vysvětlila Lenka Hrabalová, věnující se problematice zachování kulturního dědictví v rizikových zónách muslimského světa. „Většina muslimů chce mír a nechtějí válčit, inklinují právě k výkladům Koránu, které jsou poklidné,“ dodává k otázce na nevraživost muslimů vůči jezídům.

„Jsme v Olomouci a probíhá tady Jeden svět, ale v žádném jiném městě v našem kraji tyto projekce nejsou, což už taky samo o sobě vypovídá,“ popsala situaci Kateřina Kiliánová z platformy Konsent, která se věnuje prevenci před znásilněním a sexuálním obtěžováním a zároveň se snaží vyrovnávat s traumaty, která jsou s tím spojena. „Nesmíme zapomínat, že v městech jakási osvěta, co se týče znásilnění a jiných problémů, probíhá. Když ale vyjedete na vesnice, situace je dost špatná,“ dodává.

K tématu se diváci doptávají na nejrůznější otázky s ním související. Nakonec odcházíme s myšlenkami nejen na vnitřní sílu Nadji, ale také na ožehavá témata znásilnění, kritiku společnosti i bohužel častokrát vyřčenou poznámku, že za znásilnění si může oběť sama. Snad tedy i snímek Na jejích bedrech pomůže alespoň pootevřít oči nad důležitostí této problematiky.

Foto: Kristýna Janošková, imdb.com  

Lýdie Hájovská

Studentka pavědního oboru Žurnalistika na Univerzitě Palackého. Kromě Heleny v krabici činná také na serveru DobryZpravy.cz. Svou upřímnost a tvrdohlavost někteří (k její nelibosti) zaměňují za drzost. Směje se i vtipům, které ostatním vtipné nepřipadají.