Vyhledávání

Jindřich Šídlo přednášel na UP

Potkat na přednášce jednoho z nejznámějších politických komentátorů Česku? Pro studenty Univerzity Palackého to 12. listopadu odpoledne nebyl žádný problém. V rámci pravidelných přednášek profesionálních novinářů se na půdě filozofické fakulty objevil Jindřich Šídlo  - v současnosti hlavní analytik Hospodářských novin a držitel prestižní ceny Ferdinanda Peroutky. Za svou více než dvacetiletou novinářskou kariéru prošel prakticky všemi významnými tuzemskými médii, od Respektu přes MF Dnes až po Českou televizi.

Jindrich-Sidlo

O tom, že se ocitli na vystoupení skutečného profesionála se všichni přítomní mohli přesvědčit v okamžiku, kdy se Šídlo přiznal k tomu, že běžně telefonuje s mnoha vrcholnými politiky ministry počínaje a prezidentem konče. Z dnešního pohledu pak bylo velice zajímavé slyšet o tom, jak před dvěma dekádami vypadali lidé, kteří dnes řídí naši zemi – například „jedničkář“ Petr Nečas nebo nesmělý kudrnatý mladík, představující se jako Slávek Sobotka.

Přednáška s názvem Stará média v nové době se i díky dotazům studentů dotkla mnoha témat, která aktuálně rezonují v českých médiích. Během necelých dvou hodin se tak Šídlo dostal k změnám na postech šéfredaktorů velkých českých novin nebo třeba k napjaté situaci v České televizi. „Přednáška se mi moc líbila. Hlavně to, když Šídlo srovnával minulost a současnost médií. Myslím, že to bylo hodně aktuální a zajímavé téma,“ reagovala na přednášku studentka prvního ročníku žurnalistiky Kateřina Beranová. Studenty prahnoucí po novinkách z  veřejnoprávní televize pak jistě potěšil fakt, že fakulta pro jednu z dalších přednášek uvažuje o oslovení Daniely Drtinové, která je jednou z hlavních aktérek sporu.

autor: Josef Čermák

foto: Martin Svozílek, Hospodářské noviny