Vyhledávání

Jindřich Šídlo: „Nestěžujme si na fake news, raději se naučme je rozeznávat!“

V rámci návštěvy Jindřicha Šídla, coby hosta v proslulé talk show DH v DH, se Heleně podařilo jej ještě maličko vyzpovídat. Tímto bych rovněž chtěla vyjádřit své velké poděkování panu Šídlovi i panu Hrbkovi, díky jejichž ochotě a vstřícnosti si můžete následující řádky přečíst. Rozhovor navazuje na krátký článek, který již vyšel v tištěné podobě Heleny v krabici. Výrazná osobnost české žurnalistiky a autor Šťastných pondělků se tak vyjádřil nejen k aktuálním tématům, ale i osobním otázkám…


 

Jaká je Vaše oblíbená kniha?

No… já jsem nepřečetl jenom jednu, ale v nějaké anketě už jsem to asi několikrát uváděl, takže u toho zůstanu. Spiegelmanova Maus, což je famózní dílo; byť jde o komiks, tak je to myslím nejsilnější knížka, kterou znám.

 

Máte nějakou oblíbenou historickou osobnost? Někoho takového, kdo Vás oslovil nebo Vám připadal inspirativní?

Historickou? Myslím, že to mě nikdy nenapadlo… Na to asi vážně nemám odpověď, to nevím.

 

Proč si myslíte, že ještě i po volbách pokračují pořád útoky proti panu profesoru Drahošovi?

To nevím, já jsem jich moc nezaznamenal. Musím říct, že jsem zaznamenal jenom jeho vysvětlení, proč prohrál, a těch útoků proti němu moc není, myslím, že méně než před těmi pěti lety proti Karlu Schwarzenbergovi. A jde prostě o důsledek atmosféry kampaně takhle postavené dvoukolové přímé volby. Chtěli jsme přímou volbu – 90, 80 % ji chtělo – tak tohle jsou důsledky. Já jsem byl tedy taky pro, abych „nedělal jako chytrýho“.

 

Měla jsem na mysli hlavně ty maily, které chodí ve strašně velkém množství…

Chodí, já teda těch mailů dostávám taky mraky…

 

Takže je přecházíte?

Jistě, to je jediné, co můžete dělat.

 

Co si myslíte o fenoménu „fake news“? Bude se to ještě do budoucna zhoršovat?

Bude, asi ano. Myslím, že k tomu hodně přispěly sociální sítě, a ne, že by to nebylo nebezpečné. Na druhou stranu si myslím, že v tom je tak trochu obava médií z vlastní důvěryhodnosti, nebo ztráty vlastní důvěryhodnosti: pokud oni věří jim, proč nevěří nám, kteří říkáme, že to není pravda?! Tuhle otázku si musí logicky klást každý novinář a já to říkám už léta, znám to například u svých dětí; stačila by nějaká základní mediální výchova ve smyslu toho, ne, co si děti mají myslet a co mají číst, ale toho, aby věděly, co čtou, alespoň trochu aby tušily. To je naprosto nezbytné a myslím, že důležitější než si stěžovat na fake news. Důležitější přemýšlet o tom, jak ty děti – s prominutím teda – učit tohle rozeznávat.

 

Co Vám udělalo v poslední době radost a co Vás naopak pobouřilo, pohoršilo nebo zklamalo?

Já mám rok a půl starou dceru – mně dělá každý den, každé ráno radost ona. Je hrozně roztomilá. Tak to mě těší ze všeho nejvíc. A pobuřuje mě aktuální umístění Arsenalu v tabulce Premier League. Považuju to za naprosto skandální a něco, co prostě naprosto neodpovídá historii klubu a množství citu, který jsem do toho investoval. (smích)

 

 

Zdroj doplňujících fotografií k článku: Tereza Hrubá, archiv MUO

Eliška Šlesingrová

Studentka logopedie IV. ročníku UPOLu, která ráda kreslí i píše povídky, občas básní, zbožňuje hraní badmintonu, a hlavně, bráchova jezevčíka!