Vyhledávání

„Jde odhadnout, jestli se písnička bude líbit, ale zda z ní bude hit už ne,“ říká písničkář Pokáč

Pokáč  písničkář, který Vás svými texty okouzlí hned na první poslech. Letos v květnu vydal debutové album Vlasy, několik týdnů zpátky byl nominován na Slavíka v kategorii Objev roku a jeho song Vymlácený entry viděly na Youtube už více než dva miliony lidí. Hudebník sršící humorem se v rámci svého tour Vánoční besídka Vlasy zastavil i v olomouckém U-klubu, kde Helena samozřejmě nemohla chybět.

Blíží se Vánoce, máš dárky?

Myslím, že ještě ne.

Baví tě víc dárky dávat nebo dostávat?

Dávat.

Co máš na Štědrovečerní večeři?

Kapra a bramborový salát, klasiku.

Bude výroční Vánoční jukebox? (livestream na Facebooku, kde si sledující vybírají, jakou písničku chtějí zahrát, pozn. red.)

No, možná jo. Nějaký speciálek by to chtělo.

Jak ses vlastně dostal k hudbě?

Já jsem od šesti let chodil na piano do hudebky. Chodil jsem tam sedm let, ale dost mě to nebavilo. Pak jsem začal hrát sám na kytaru.

A jak tě napadlo svou tvorbu publikovat?

V době, kdy jsem začal na kytaru, mě bavili písničkáři. Začal jsem si zkoušet psát nějaký songy a pak jsem je jednou zahrál na výletu s gymnáziem. Spolužáci z toho byli nadšení, tak jsem si řekl, že to zkusím.

Jak dlouho takový song píšeš?

To záleží. Když už je nápad, tak třeba hodinu nebo dvě, ale já na ten nápad přicházím dejme tomu měsíc. Takže těžko říct. Ale když už ten nápad mám, tak je to fakt hoďku. Druhý den to pak ještě dolaďuju, ale to už je třeba jen deset procent z celé práce.

Píšeš texty i jiným hudebníkům. Nevadí ti, že jsi skrytý za slávou tolika interpretů, aniž by lidi věděli, že se jedná o tvou práci?

Já si myslím, že těch interpretů není zase tolik. Já mám naopak radost, že ty písničky jsou úspěšný, i když je s nima vlastně úspěšný někdo jiný.

Když napíšeš nějakou písničku a vidíš v ní potenciál, nechceš si ji nechat? Není ti líto, předat ji někomu jinému?

Já většinou nepíšu celý písničky. Když už, tak píšu texty. Když na nějakou melodii napíšu text, tak je to vlastě cizí melodie a nemám důvod si to nechávat.

Tušíš, že se z písničky, kterou píšeš, stane hit?

To ne. To jsem zjistil, že vlastně nejde. Třeba písničku Mám doma kočku jsem považoval za dobrou, takový lehký nadprůměr. Mnohem víc jsem si ale sliboval od písničky Co z tebe bude, která sice má úspěch, ale asi ne takový jako Kočka. Jde odhadnout, jestli se písnička bude líbit, ale zda z ní bude fakt hit už ne. Já asi taky žádný hit nemám.

Máš nějakou svou nejoblíbenější a nejneoblíbenější písničku?

Z těch svých mám spoustu, který nechci hrát, ale to jsou typicky ty starý, třeba z roku 2010, který znají jen takoví ti jo ultras fanoušci a z těch nových mám rád vlastně všechny.

Podepsal jsi spolupráci s Warner Music, co z toho plyne pro fanoušky?

Pro fanoušky právě nic, protože já už s nima to samý, co s nima budu dělat teď, dělám dva roky. Akorát je to teď na papíře.

V úterý máš křest alba Vlasy, bude se tam dít něco zajímavého a speciálního?

Budou tam hosti a bude se tam křtít album. Bude tam pěkná scéna a mělo by to být celý hezký a promakaný.

Máš toho teď hodně. Tour s UDG a O5 & Radeček, Vánoční besídka Vlasy, čeká tě křest…

A to jste ještě neviděli jaro. Na jaře to bude úplně natřískaný! Ale dokud lidi chodí a já jsem v tom čerstvý a baví mě to, tak proč ne.

 

Foto: Lýdie Hájovská

Aneta Barcziová

Jsem milovník koncertů, spontánních výletů a nočního bloudění ulicemi. Můj život je plný hloupých rozhodnutí a nepromyšlených činů. Nikdy nevím co chci. Učím se žít a věřím, že co se má stát se prostě stane.