Vyhledávání

Jak zatočit s bezdomovci?

Jdete takhle normálně do školy přes centrum a po cestě téměř vždy potkáte minimálně jedno místo páchnoucí močí, zvratky nebo něčím připomínající chcíplou kočku. Když se vám podaří vyhnout se všem takovým místům, zajisté už nemáte dost štěstí na to, abyste obloukem obešli všechny pochybné existence pohybující se po celém městě v hojném počtu. Téměř každý den se stává, že do vás narazí opilý bezdomovec, před obchodem po vás někdo mámí cigaretu nebo drobáček, údajně na rohlík, ale když mu nabídnete rohlík, tak by vás nejraději probodl pohledem. Problémy s bezdomovci a podobnými individui jsou všude a neustále. Řešení už tak snadné není, pokud je vůbec reálné.

Největší koncentrace posedávajících, polehávajících, s taškami bivakujících bezdomovců je v samém centru města – od Horního náměstí, v parcích, na Tržnici, okolo Prioru, v uličkách vedoucích k náměstí Republiky, v přilehlém Biskupském parčíku, okolo komplexu budov Filozofické fakulty, v blízkosti Arcibiskupského paláce a především v okolí zázemí Červeného kříže v této lokalitě. Pro studenty, ale i profesory, návštěvníky církevních budov, institucí je cesta těmito místy značně znepříjemněná přítomností nevábně vonících osob nebo památkami po jejich „úřadování“.

Alespoň malou změnu z nepříjemně zajetých kolejí by mohla přinést plánovaná městská vyhláška o popíjení na ulicích a žebrání. Na řadu stížností, žádostí občanů a předložené petice konečně město udělalo krok k vyřešení složité a nepříjemné situace s bezdomovci a dalšími sociálně slabšími lidmi, kteří se celé dny válejí po městě. Nejhorší situace je v samotném historickém jádru města – v okolí kostelů, altánků, parků, škol, zdravotních zařízení a také v okolí obchodů nebo různých levných náleven a trafik. Všechna tahle místa (a několik dalších) jsou zahrnuta v nařízení jako místa, kde je zakázáno pít na veřejnosti, případně obtěžovat kolemjdoucí či žebrat. Trestem je v první řadě zabavení alkoholu a vykázání z místa spojené s domluvou, následně výtržníkům hrozí pokuta až několik tisíc korun. Abych nebyla zaměřena pouze jednostranně a antisociálně, tak se tato nařízení vztahují obecně na všechny obyvatele, takže pozor by si měli dát i slavící rozjaření studenti a všichni další výtržníci rušící noční klid ve městě.

Jaký ale může mít tato vyhláška skutečný efekt? Kam chcete vykázat bezdomovce? Přesunou se z jednoho místa na druhé, z jednoho parčíku někam pod střechu altánku nebo na jiné zrovna nehlídané schodiště. Alespoň částečným úspěchem by bylo, kdyby se důsledným dodržováním vyhlášky podařilo tuto neoblíbenou sortu obyvatel odsunout z centra a z frekventovaných či historických lokalit někam na okraj města. Zde ovšem bude méně lidí k mámení drobáčků a pro teplý oběd do charity to bude daleká cesta.