Vyhledávání

Jak vypadá tvorba volebního zpravodajství České televize?

Jak probíhá volební vysílání České televize? Jak vypadá příprava předvolebních debat a na jaké úrovni je naše mediální gramotnost? Odpovědi na tyto a další otázky se mohli dozvědět návštěvníci přednáškového bloku 2017: Volební zpravodajství ČT ve službách veřejnosti, pořádaného ve středu, 29. března v prostorách auly Václava Havla.

Celou akci pořádala Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky. Hosty pro tuto událost byli členové České televize, konkrétně moderátorka Daniela Písařovicová, šéfredaktor regionálního zpravodajství Roman Ondrůj, zástupce šéfredaktora zpravodajství Čestmír Franěk a ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. Za Univerzitu Palackého se debaty zúčastnil také vedoucí Katedry politologie a evropských studií, Tomáš Lebeda, a Zdeněk Sloboda z Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky. Po zahájení v deset hodin promítli pořadatelé krátké video z volebních studií z devadesátých let a přelomu milénia. Slova se následně ujal Čestmír Franěk, který promluvil o začátcích regionálního volebního zpravodajství České televize. "Poprvé jsme začali ve sněmovních volbách v roce 2006. Hodně nás to tehdy bavilo a bavilo to i voliče, jelikož se jednalo o novou věc. Objížděli jsme kraje a prostřednictvím místního tisku jsme zvali občany na besedy se svými kandidáty. Lidé chodili, ptali se a dokonce jsme zaznamenali takový úspěch, že po debatě v karlovarském kraji byl z kandidátky odvolán lídr KDU-ČSL, pan trenér Straka. Sliboval například opravy památek v kraji a když se ho Václav Moravec zeptal, jaké konkrétní památky má na mysli, tak nebyl schopen jmenovat ani jednu."

Po Čestmíru Franěkovi promluvil Roman Ondrůj. Rozebral jednotlivé pořady v regionech a rozdíl, mezi pokrytím v regionálních a celostátních volbách. "Zatím co při celostátních volbách je to většinou o tom, že kandidáti objíždí republiku, setkávají se s občany, pořádají nějaké meetingy, tak při regionálních volbách se už samozřejmě naučili vázat svou prezentaci na nějaká konkrétní rozhodnutí, tedy důležitá rozhodnutí, které si nechávají na předvolební čas."

[caption id="attachment_31597" align="aligncenter" width="600"]dav Roman Ondrůj, foto: Michal Bajnok[/caption]

První část debaty uzavřela Daniela Písařovicová svými začátky ve volebním zpravodajství a průběhy předvolebních debat. "Je zapotřebí, abychom se drželi těch daných témat a abychom se nedostávali k něčemu, co si tam chtějí politici sami říkat a na čem si chtějí nahonit tak zvané politické body." 

[caption id="attachment_31600" align="aligncenter" width="600"]dav Daniela Písařovicová, foto: Michal Bajnok[/caption]

Po desetiminutové přestávce navázala druhá část debaty, kde se řečnického pultu jal jako první Tomáš Lebeda. Otevřel problematiku zpracovávání volebních výzkumů, vybírání jednotlivých témat volebních diskuzí a tak zvaný exit poll, což je druh volebního výzkumu, kdy jsou voliči dotazování hned po opuštění volebních místností. "Co se mi zdálo v roce 2013 jako velmi pozitivní změna, teď nevím, jestli to mělo souvislost s tím, že se jednalo o volby předčasné nebo v tom byla nějaká strategická záležitost, že byl exit poll nahrazen detailnějšími výzkumy, které se konaly před volbami v podobně sérií nějakých výzkumů."

Jako poslední k veřejnosti promluvil Zdeněk Sloboda, který přiblížil především problémy dnešní mediální gramotnosti, mediální výchovu a politickou participaci na středních školách.

Ke konci byla otevřena diskuze s diváky, kteří měli možnost tázat se odborníků například na názory a predikce k nadcházejícím volbám do Poslanecké sněmovny a prezidentským volbám.

[caption id="attachment_31596" align="aligncenter" width="600"]dav Průběh debaty. U pultu Čestmír Franěk. Foto: Michal Bajnok[/caption]
Michal Bajnok

Cimrmanovský přízrak hrající si na novináře. Jsem nepříjemný, údajně kulhám a rád křičím na lidi.