Vyhledávání

Jak se čůrá v knihovně

Vítejte v knihovně Univerzity Palackého v Olomouci. Nádherné nádvoří, že? Nádherná mramorová deska, zasazená do dlažby, volající heslo učitele národa „Ze zbrojnic udělejte biblioték!“ Líbí se vám? Pokračujte dále, po schodech. Tisíce nádherných knih, miliony informací, které byste se jako dychtiví studenti chtěli dozvědět. Co studovna s pohodlnými gauči? Nádhera. Už to tady milujete. Tak si prosím nedávejte nic k pití, mohlo by se vám chtít na záchod. Vkročili byste totiž do takového malého, smrdutého předpeklí.

Ano, řeknu to nahlas. Záchody v knihovně jsou jedním slovem odporné. Čím to je? Nedostatkem úklidu rozhodně ne. Studentky jsou jednoduše nevychované a doma po nich uklízí maminka, tak si na to, prosím, zvykejte. Se zápachem na tak frekventovaném místě, jako je knihovna, moc neuděláte, s pořádkem a dostatkem hygienických potřeb se už něco dělat dá. Ale ne plýtvat. Některé slečny prasečí si asi myslí, že čím více toaletního papíru natrhaného na malé kousíčky budou mít pod sebou, tím lépe se jim bude „lulat“. A taky je faktem, že čím více papírových utěrek na ruce spotřebujete, tím spíše ostatním umožníte, aby si utírali ruce do triček kolemjdoucích. Nemluvě o mýdle, tím se totiž nemyjí ruce, ale umyvadlo, kterému by zase bylo líto, kdyby do něj netekla neustále voda.

Netuším, jak často uklízecí četa nabíhá na toalety, ale je mi jasné, že aby tomuto nepořádku zabránila, musel by neustále stát někdo u vchodu a neposlušné slečny klepat smetákem přes prsty.

V jeden temný podvečer, kdy nás v knihovně bylo asi pět, jsem se odhodlala a špehýrkou nakoukla na „pány“. A světe div se! Pánové buď nepoužívají toaletní papír, nebo prostě nemají potřebu jej trhat na maličké kousíčky a s pokřikem „Sněží!“ rozhazovat po kabince. Možná vás to překvapí, ale mladí gentlemani jsou mnohem čistotnější než dámy. Ovšem smradu vydají za otevřenou kanalizaci při dešti.

Takže dámy, až se na našich toaletách budete nudit, běžte si hrát taky k pánům, aby jim to náhodou nebylo líto!