Vyhledávání

Jak odemknout svůj potenciál s Janem Mühlfeitem

Receptů na skvělý a úžasný život je všude plno. Věřte sami v sebe! Zvládnout se dá všechno, stačí chtít! Dělejte jen to, co vás naplňuje! To všechno jsou typické věty všech motivačních videí, citátů a projevů. V podobném duchu se nesla i přednáška Jana Mühlfeita, mimo jiné dlouholetého prezidenta pro Evropu společnosti Microsoft, která proběhla 7. dubna na Právnické fakultě UP.

Pár minut před šestou hodinou večerní vcházím do auly. Je zde překvapivě plno, to jsem nečekala, přece jenom je čtvrteční podvečer, tak už mnoho studentů Olomouc opustilo. V jedné z posledních řad však objevuji pár volných míst a usedám. Krátce nato už se zahajuje přednáška. Kdo čeká klasické úvodní představení typu: „Pocházím z Horní Dolní, studoval jsem v Praze. Mám ženu, děti, dva psy a tři andulky,“ ten musí být hluboce zklamán. Nic takového se nekoná. Jan Mühlfeit jde rovnou k věci a o svém životě se zmiňuje jakoby jen tak mimochodem.

Mühlfeit

„Sedávej panenko v koutě, budeš-li hodná, najdou tě. Každý toto přísloví známe. To je jako by si Popelka uprostřed lesa postavila McDonald a čekala, až za ní přijde princ a koupí si Happy Meal. Nikdy se to nestane,“ říká pan Mühlfeit a následně dodává: „Kdyby Popelka nešla na ples, tak má h*vno.“ Přesně takto se vyjadřuje o jakémsi vyčkávání a neprůbojnosti člověka. Kromě toho, že hned ze začátku své prezentace rozesmívá celou aulu, tak si takto úderně získává publikum, a od té chvíle drtivá většina přítomných hltá každé jeho slovo.

Jednou z hlavních myšlenek, kterou se přednáška zabývá, je pojem „škola hrou“ a míra zaměření se na silné stránky osobnosti. „Výzkumy dokázaly, že pokud dítě dostane ve škole pětku, rodiče věnují tomuto předmětu 70 % času. Jedničkovému předmětu, který dítěti jde, však věnují jen sedmiprocentní podíl přípravy,“ uvádí Mühlfeit. Podle jeho názoru je právě toto chyba, lidé by se měli více soustředit na své silné stránky a rozvíjet talenty. Jen tak lze dosáhnout mimořádného úspěchu.

Dalším důležitým prvkem je mentální síla jedince, což dokazuje na příkladech různých sportovců. Konkrétně zdůrazňuje osobnost běžkyně na lyžích, Kateřiny Neumannové, které její přesvědčení a psychická stránka pomohly k mimořádnému výkonu a vítězství na Olympijských hrách v Turíně. Přednášející dále hovoří o své spolupráci s mnoha světově proslulými univerzitami, dětmi z dětských domovů a Českou Miss (i když k té se vyjadřuje poněkud rozpačitě). Na závěr jako rozloučení ještě Mühlfeit přidává své největší motto: „Svět je plný kopií, ale jen originály píšou historii… Buďte originál!“

Nakonec ještě padne pár dotazů a společnost se rozchází. Abych vše shrnula – smekám před komunikačními dovednostmi a uměním ovládnout publikum, ale přesto mám pocit, že mi samotná přednáška nedala nic moc nového, stále stejně netuším, jak si poradit se životem.