Vyhledávání

ISHA Olomouc: Poznejte historii ze všech koutů světa

Jak jsme slíbili po inspirativním večeru v Jazzu, kde se sobě navzájem představily univerzitní spolky, chceme je postupně přiblížit i vám. Sérii rozhovorů začneme s Terezou Lyčkovou, prezidentkou ISHA Olomouc o.s. Co se skrývá za touto zkratkou a jak se k organizaci přidat, čtěte v následujících řádcích.

Co bychom o ISHA měli všichni vědět?

ISHA Olomouc o.s. je členskou sekcí ISHA International. Zkratka ISHA znamená International Students of History Association, česky Mezinárodní asociace studentů historie. Působíme na katedře historie, nicméně neomezujeme se pouze na její studenty.

Co váš spolek dělá? Co je jeho náplní?

Naším primárním cílem je poskytnout studentům možnost zúčastnit se mezinárodních akcí pořádaných v rámci ISHA International, a tím jim umožnit navázat kontakty do budoucna a také si procvičit cizí jazyky - od angličtiny a němčiny až po chorvatštinu nebo finštinu. Akce jsou pořádány několikrát do roka, informace o přihlašování vždy zveřejňujeme na našich webových stránkách a facebookovém profilu. Pokud by měl někdo zájem se zúčastnit, stačí nás jen kontaktovat a rádi mu poskytneme základní informace.

V rámci katedry historie se snažíme spolupracovat také se zahraničními studenty. V tomto semestru to budou především studenti z Nebrasky, USA. Budeme pro ně připravovat řadu akcí, kterých se mohou samozřejmě zúčastnit i čeští studenti. Také se snažíme pracovat se studenty v rámci Erasmu a dalších programů.

isha

Pořádáte ještě nějaké další akce?

Pravidelně na katedře historie pořádáme Filmový a Diskuzní klub (příští se uskuteční 10. března), který je otevřen všem studentům. Vždy je vybrán historický film, po jehož shlédnutí se přesouváme do jedné z olomouckých hospůdek, kde pokračujeme v debatě nejen nad filmem. V tomto semestru plánujeme také zmiňované akce se studenty z Nebrasky. Nejbližší bude menší uvítací párty 17. března. Pak budeme pořádat také „English Café“, kdy si čeští studenti budou moci procvičit angličtinu a na oplátku se chtěli američtí studenti učit česky (pocházejí z oblasti, kam odcházelo mnoho českých emigrantů). Potkat se s námi můžete také na Majálesu, kde budeme mít svůj stánek a zapojíme se do jeho aktivit.

Kdo konkrétně se může zúčastnit vašich aktivit?

Našich akcí se mohou účastnit všichni studenti, které zaujmou. Žádná omezení nejsou. Stačí sledovat náš Facebook nebo webové stránky, zapsat si datum do kalendáře a přijít. Také na akce ISHA International se mohou přihlásit všichni studenti, kteří mají zájem. Tady ovšem vzhledem k počtu zájemců vždy probíhá výběr. Kdo se  jednotlivých akcí účastní, je v režii pořadatelů, nicméně nakonec se dostane skoro na všechny.

Co přináší členství ve vašem spolku?

Především možnost zúčastnit se mezinárodních akcí už v rámci bakalářského studia a podívat se po Evropě. Také poznáte nové lidi, zapojíte se do činnosti mezinárodní organizace a obohatíte studentský život na naší fakultě a univerzitě. Největší výhodu vidím asi v tom, že dokážeme alespoň z části pokrýt náklady spojené s účastí na akcích ISHA International. Zatím se nám prakticky vždy podařilo získat pro naše členy-studenty katedry historie nějaký příspěvek.

 

INFO: 

Fb: www.facebook.com/ishaolomouc

Web: www.ishaolomouc.cz

Mail: ishaolomouc@gmail.com

Hana Jínová

"Vedoucí" online vydání Heleny v krabici. Ztracený žurnalista, sakrastický historik, overthinker a nadšený milovník zvířat. Jako hlavní životní motto prezentuje "Peču, tedy jsem", pravda je ovšem jiná a dalo by se říct spíše, že má víc štěstí, jak rozumu. Což dokazuje i její bakalářský titul.