Vyhledávání

Infected Rain: Publikum v Česku je jako vždy velmi vášnivé

Prvního listopadu olomoucký Sklub navštívila světově známá kapela Infected Rain. Svým vystoupením podpořili celou akci i Up!Great z Ostravy. Helena v krabici uvádí reportáž z nezapomenutelných koncertů špičkových zástupců alternativní metalové scény. Co je Wall of Death? Jak se chovají fanoušci před svými idoly? Jaký názor má Infected Rain na Česko? O tom všem se dočtete v následujícim článku.


Klid olomouckého večera zaniká u vchodu do Sklubu. Veselé hlasy a tabákový kouř upozorňují – něco se tady chystá! Uvnitř potkávám kamaráda Sergeje, vášnivého fanouška kapely Infected Rain, a ihned se vydáváme za pivem.

„Několikrát jsem byl na jejich koncertech, poslouchám je už dávno. Myslím si, že to bude lepší než kdykoliv předtím,“ říká. Musím zmínit i jeho velmi cenné tričko, na kterém jsou autogramy členů kapely z předchozích koncertů.  

Před skupinou Infected Rain vystoupila crossover-alternativní kapela Up!Great, která na mě udělala silný dojem. Přesouváme se blíž ke scéně. Když se objevili Infected Rain, vichřice zvuku otřásla vnitřními orgány a jakékoliv bariéry mezi fanoušky se zrušily. Kvalita zvuku byla velmi dobrá, všechny nástroje se navzdory zvýšené hlasitosti daly rozlišit. Snažil jsem se zůstat při vědomí a všímat si, co se děje okolo mě, ale když jsem se díval do očí lidí kolem mě, viděl jsem v nich jenom prázdnotu čistého listu, na který malovali hudebníci.

Wall of Death – tak se nazývá brutální „tanec“, kdy se fanoušci rozdělí na dvě skupiny a navzájem do sebe s rozběhem vráží, což se může podobat antické bitvě. Lze to připodobnit ke Sparťanům, a proto není divu, že se několik fanoušků ocitlo na podlaze. Nicméně stálo to za to.

Jsme zpět na ulici a já mám pocit, že jsem ohluchl. Čerstvý vzduch nás vrací do původního stavu. Přítelkyně Sergeje Daša nechce nic komentovat. Naštěstí to ještě není konec, za chvíli se muzikanti znovu objeví před fanoušky kvůli autogramiádě a focení.

„Koncertovat v Česku je vždy úžasné, je to jedna z našich nejoblíbenějších zemí, velmi rádi zde vystupujeme. Je to vždy výjimečné. Nikdy nám nezáleželo na tom, kolik lidí se dostaví na koncert, snažíme se fanouškům naplno věnovat a udělat vše pro dobré představení. Publikum v Česku je vždy velmi vášnivé, hráli jsme v Olomouci čtyři roky zpátky, během našeho prvního Evropského turné,“ sděluje baskytarista Infected Rain Vladimir Babici.

Jdeme na koleje. Venku se nic nezměnilo, a co se stalo v Sklubu, navždy zůstane dobrou vzpomínkou. Jako v milovníkovi klasických žánrů metalu ve mně nový zážitek vyvolal mnohé pocity. Ta energie a zápal, jak ze scény, tak i ze strany fanoušků, byly ohromující. „Don‘t sweat it, get it back to you,“ zpíval ještě v osmdesátých letech pan Lemmy Kilmister z kapely Motorhead. Napadlo mě, že nezáleží na stylu, hlavní je jenom to, jaké emoce to v posluchačích zanechá, a jsem si jistý, že nikdo po koncertu ničeho nelitoval.

 

FOTO: Darja Marusik, Maxim Zaitsev, Facebook S klubu, Facebook kapely Infected Rain

Maxim Zaitsev

Studuje Sociální pedagogiku na CMTF. Svůj čas věnuje hledaní smyslů všeho, a nic se nedeje když ten smysl nevidí.