Vyhledávání

Imituje Konvička Homera Simpsona?

Na facebooku se rozjela nová kampaň na podporu Martina Konvičky. Lidé se fotí s čajovými konvičkami či konvemi na zalévání a fotky postují s hashtagem je suis konvička. Jedna ze stránek vznikla dle svého popisu k vyjádření solidarity s Martinem Konvičkou v jeho politické persekuci. Zda jde opravdu o persekuci, ponechme stranou. Mě na celé věci zaujalo něco úplně jiného.

Když jsem koukala do alba #jesuiskonvicka, okamžitě se mi jako velkému milovníkovi žluté rodinky vybavil díl Otázky Homera Simpsona, konkrétně scéna, kdy si lidé nasazují po Homerově vzoru na hlavu omáčkovník a vyráží do ulic.

Homer v tomto díle začne skrze média vyslovovat své názory, v nichž mluví za obyčejné lidi, kteří ho zcela následují. A nebojí se šlápnout do vosího hnízda. A mluvit i do politiky. Přestože jeho obor není politologii zrovna blízký. Nepřipomíná vám to někoho? Aspoň že Homer nakonec sám nekandidoval. (Ano, máte pravdu, určité rozdíly tam jsou, Konvička je ekolog a ještě mu pár vlasů zbývá)

Náhoda? Nemyslím si.

Pan docent je jistě zkušený a erudovaný muž, který si dal dvě a dvě dohromady. Seriál Simpsonovi poměrně dobře (i když s velkou dávkou nadsázky) odráží náš svět. Diváci ho zároveň milují. Takže to, co funguje v seriálu, by mělo zafungovat i v reálu. Strany trojúhelníku se propojily, a jak je vidět, tato strategie se opravdu stala velmi účinnou. Konvička po Homerově vzoru říká vše, co se ostatní bojí říct nahlas, a stává se tak symbolem střední třídy.

2504363_martin-konvicka-islam-v-cr-nechceme-je-suis-konvicka

Jenže pravdoláskaři, sluníčkáři a pseudointelektuálové (v našem prostředí je lze nazývat též havloidi) se prostě nemohou smířit se svou prohrou a názorovou paralýzou. Je třeba stvořit mocný symbol a zburcovat lid, aby konečně otevřel oči a poznal hrozby, které se na nás řítí z východu a z teplické radnice! I zde je oblíbený plešatý tlusťoch studnicí nápadů a tím nejlepším vzorem. Omáčkovník se u nás při stolování příliš nepoužívá, ale naštěstí lze využít jména pana docenta. Princip zůstává stejný. A vlastně je to vizuálně i dost podobný kus, můžeme být rádi, že se nejmenuje jako věci, se kterými se fotí polofašističtí havlisté a postují je na facebooku (je suis vidlička, židlička, flétnička nebo nedej bože to slovo, se kterým se prezident ohání SEM a TAM).

Jsem velmi zvědavá, kam až imitaci Homera Simpsona docent Konvička dotáhne. Doufám, že co nejdále! Tedy že pochopí, že by do politiky neměl raději mluvit a své názory bude šířit pouze ve své oblíbené hospodě.

 Foto: datator.cz, blesk.cz