Vyhledávání

Hraje určitou roli při výběru partnera tanec?

Mohlo by se zdát, že ne, ale není tomu tak. Stejně jako zvířecí samci při námluvách předvádějí svoji velikost, barevnost a obratnost, aby upoutali partnerku, objevuje se podobné chování i u lidí. Existuje tedy pravidlo, že čím lépe muž tancuje, tím je atraktivnější pro ženy? A pokud ano, platí toto pravidlo i v opačném případě?Na tyto a další otázky se snaží odpovědět výzkum, o kterém poprvé informoval časopis Nature. Výzkum vede William Brown z Rutgers University v New Jersey.

ČTĚTE PRVNÍ LEKCI: Co si vzít na sebe?

K experimentu bylo však potřeba větší množství tanečníků, proto si vědci odjeli svoji hypotézu ověřit na Jamajku, která je pověstná smyslem pro rytmus a zálibu v tanci. Vzorku 180 teenagerů byla puštěna minutová ukázka populárních melodií. Každé vystoupení bylo důsledně zaznamenáno na videokameru. „Jednotlivé záběry nám pomohly určit, jak se při komplikovaných tanečních figurách pohybují ruce a nohy,“ zdůvodňuje Brown natáčení.

Tento postup ale není nijak novátorský. Stejně postupují i sportovní trenéři, když se svými svěřenci rozebírají jednotlivé fáze rychlých pohybů. Jedná se například o skok vysoký, skoky do vody, nebo hod diskem. Brownův tým však videozáznamy použil k vytvoření počítačového tanečníka. Pohyby tančícího člověka převedl do počítače a následně se podle nich imaginární tanečník hýbal. Figurína byla poměrně jednoduchá, připomínala dřeveného panáka s pohyblivými klouby – téměř jako loutka.

Nejlepší je symetrie

„Nechtěli jsme, aby dobrovolníci a dobrovolnice určovali atraktivnost osoby podle tváře. Proto jsme pomocí počítačového programu vytvořili tuto bezpohlavní bytost“, dodává k imaginárnímu panákovi Brown. Uměle vytvořeného tanečníka pak vědci předvedli na obrazovce. Pozvaní diváci měli hodnotit atraktivnost tance a také se měli pokusit určit pohlaví tanečníka. Výsledek? Nejvíce hodnocení dostávaly figuríny, které tančily co možná nejsymetričtěji.

Vysvětlení není podle Browna složité. „Všichni jsme jakoby naprogramováni na symetrii. Odchylky od pravidelného tvaru těla vnímáme jako signál špatného genu nebo skryté nemoci.“

Vědci ještě před testem změřili všem účastníkům pokusu délku horních a dolních končetin, prstů na rukou a chodidel, vzdálenosti mezi kyčelním a kolenním kloubem a vzdálenost ke kotníku. Sestavili tak podrobnou mapu všech tanečníků, a díky tomu se jim podařilo určit, kteří účastníci pokusu byli nejméně a nejvíce symetričtí.

Měly při poznávání pohlaví tanečníka větší úspěch ženy, nebo muži?

Byly to ženy a Brown opět přichází s jednoduchým vysvětlením. „Jejich přesnější odhad je pochopitelný. Do vztahu i vytváření budoucí rodiny investují více, protože na ně obvykle připadne větší množství závazků a starostí při výchově potomků," říká William Brown. Tanec totiž ženám sdělí informace důležité pro výběr partnera. Různé taneční kreace prozradí, jak člověk dokáže koordinovat své pohyby nebo jak je temperamentní. Tyto schopnosti hrají roli při sexu a v dávné historii byly zřejmě výhodné při lovu.

Tým kolem Browna chce nyní zjistit, zda platí pravidlo, že dobrý tanečník je zároveň spolehlivým mužem, který je předurčen být dobrým otcem. Připravují proto výzkum zaměřen na lidi středního věku.

Příští týden se dozvíme, že i hormonální antikoncepce hraje při výběru partnera roli!