Vyhledávání

„Hraje se nám skvěle," tvrdí Chinaski. Je to ale pravda?

Na konci minulého roku se o této skupině v čele s Michalem Malátným hodně mluvilo. A to nejenom v souvislosti s halovou tour, kterou podnikli v rámci desky Není nám do pláče, ale především díky rozpadu této formace. Kapela uvedla, že mezi členy už nefunguje chemie a z původní sestavy zbyl jen frontman Michal Malátný a kytarista František Táborský. Zbylé členy vyměnili za nové a po sérii vystoupení na letních festivalech se se svým klubovým turné vydali zjistit napříč republikou, jak se budou posluchačům v nové sestavě líbit. První zastávkou byl 5. října Uherský Brod.


Koncert skupina odstartovala písní Potkal jsem tě po letech z nejnovější desky. Následovaly starší i novější hity, jako Víno, Punčocháče, Každý ráno nebo Tabáček. Po hodině a půl se rozloučili, to si však publikum líbit nenechalo, a tak přišly na řadu přídavky. Malátný a spol zahráli další tři hity – Drobnou paralelu, Kláru a celý koncert ukončili písní 1. Signální.

Oproti loňskému turné jde poznat, že tyhle koncerty budou spíše komornější. Pouze dvě led obrazovky po stranách stage a světelné efekty. Nic víc, nic míň. Skupina vsadila na komunikaci Malátného se svými „chuligány” v publiku. A tak se posluchači dozvěděli něco o jeho rodném kraji a mnoho dalšího.

„Hraje se nám skvěle,” uvedla skupina na své facebookové stránce. Já takový pocit však nemám. Na loňském koncertě se fanouškům dostalo tolik pozitivní energie, že z toho mohli čerpat ještě měsíc. Ačkoliv i letos se publikum bavilo a s Malátným zpívalo jednu písničku za druhou, celé vystoupení působilo poněkud suše a unaveně.

Celkově stage působila tak nějak prázdně, jako by jí něco chybělo. Možná to byly saxofony a trumpety. Možná energie Otakara Petřiny alias Marpa, který byl dříve bubeníkem. Nebo třeba vlna elánu, kterou na stage minulý podzim přinesla mladá studentka Mezinárodní konzervatoře v Praze Magdaléna Králová, která skupinu Chinaski loni doprovázela. Kdo ví.

Skupina má hity, které fanoušci milují. Ale ukázalo se, že přísloví „Když dva dělají totéž, není to vždy totéž” je pravdivé. A tak kapela bude mít v nové sestavě co dělat, aby si své posluchače udržela a opravdu je přesvědčila o tom, že to mezi nimi funguje. Jejich podzimní turné potrvá až do prosince. Zastaví se celkem ve dvaceti městech a celou šňůru zakončí 12. prosince v pražském Karlíně.

Vendula Holková

Studentka žurnalistiky na FF UPOL.