Vyhledávání

POZVÁNKA: Herci Moravského divadla představí o pár kilo těžší komedii

Dne 22. listopadu v 19 hodin, tedy již tento pátek, představí herci Moravského divadla novou komediální hru s názvem Tlustý prase. Toto označení si v komedii Neila LaButeho vysloužila hlavní hrdinka, plnoštíhlá knihovnice Helena. Přestože to na první pohled nemusí být zřejmé, obezita není hlavním tématem příběhu.


„Tlustý prase není hrou o tloušťce ani o její obhajobě. Je především o povrchnosti, sobeckosti a budování osobního PR, které se bohužel na žebříčku současných hodnot dostává stále výš a výš,“ upřesňuje režisér Roman Vencl. K tomuto tvrzení se přiklání i ředitel Moravského divadla David Gerneš, který říká: „Souhlasím s uměleckým šéfem činohry, že se jedná o hru, která reaguje na dnešní konzumní společnost a nutí diváka klást si otázky, zda lze vše hodnotit jen kultem dokonalosti a peněz.“

Přestože hlavní hrdinka oplývá kily navíc, v příběhu prožije románek s pracovníkem reklamní agentury Tomem. Mohl by z toho být dokonalý romantický příběh odehrávající se „za velkou louží“ v New Yorku, kdyby se Tom nemusel vyrovnávat s předsudky svých přátel. Těm totiž plnoštíhlá postava jeho nové přítelkyně vadí a nejsou schopni ji jen tak přehlížet.

V hlavních rolích se představí Tomáš Krejčí a Jana Posníková. Představitelka Heleny o vztahu ke své roli podotýká: „Ani na chvilku mě nenapadlo, že bych se při této nabídce urazila nebo se měla cítit nepříjemně. Helena se mi podobá svým smyslem pro humor, a navíc nás spojuje i upřímnost a otevřenost.“ 

Divadelní komedie Tlustý prase se v České republice dočkala už sedmé inscenace, oblibě se však těší i v zahraničí. Kromě uvedení na několika amerických scénách byla hra předvedena i v Londýně, Madridu, Melbourne a Hongkongu. Kladný ohlas vzbudila i u kritiků a získala nominaci na cenu Laurence Oliviera za nejlepší komedii.

Ptáte se, čím si tato komedie získala samotného režiséra olomoucké inscenace? Na to Vencl odpovídá: „Zaujala mě neuvěřitelná rafinovanost, s jakou se tahle komedie dokáže divákovi dostat pod kůži. Máte pocit, že se jedná o další trapnou americkou komedii, a pak přijde konec a vy jste rozhozeni a odcházíte s hlavou plnou myšlenek."

Hra se zamýšlí nad otázkou, co je lepší, zda mít nehezkou postavu a krásnou duši, nebo vypadat pěkně navenek a uvnitř být odporným člověkem. Herci Moravského divadla už odpověď znají. A co vy?

 

Na tvorbě článku spolupracovala: Terezie Krejčí
Foto: Moravské divadlo Olomouc

Petra Besedová

Stále ještě studentka žurnalistiky na UPOLu, se zájmem v hudbě, četbě, špatných filmech a dobrém jídle.