Vyhledávání

HELENINY TIPY: Helena láká na Jeden svět

Když se podíváme na seznam dokumentárních snímků olomouckého programu festivalu Jeden svět, vidíme spoustu aktuálních témat. Některé filmy mě ale zaujaly více než ostatní, jelikož moderní společnost stále čelí neshodám mezí sociálními skupinami, otázce čisté přírody a životního prostředí. Rebelská střední v Berlíně vypovídá nejen o mladých lidech, ale i o hledaní kompromisů mezi netypickými jedinci a školským systémem. Film AsexuaLOVE obrací pozornost k problému sexuálních menšin, které chtějí být samy sebou. Azurová se zase věnuje nalezení způsobů, jak se vyhnout ekologické katastrofě.

Anarchisti budují vlastní realitu

Rebelská střední v Berlíně

Aspoň jednou se každému stalo, že se mu nechtělo jít do školy nebo kolem školní budovy procházet. Ale nějak jsme dostali své maturitní vysvědčení. Ale co bychom dělali, kdyby se nám na tradiční škole vůbec nedařilo? V Berlíně to už mají vyřešeno od roku 1973, kdy studenti založili netradiční školu. Tato vzdělávací instituce se řídí principy přímé demokracie a klasický vertikální vzor vztahů mezi učiteli a studenty zde nepotkáme. Ve filmů uslyšíme příběhy Leny, Hanila a Alexe, kteří se rozhodli dokončit své vzdělávaní pro ně vyhovujícím způsobem.  

Sobota 24. března 2018, 14:00, Muzeum umění – sál Divadla hudby, Denisova 47, Olomouc

Asexuálové mají právo nemilovat

Film AsexuaLOVE vypráví o lidech, kteří nesouhlasí s obecnými představami o lidské sexualitě

Co bychom si pomysleli, kdybychom se od někoho dozvěděli, že nemá sexuální touhu? Nejspíše bychom tento projev považovali za pokus o získání pozornosti. Ale často se lidé nemohou vyhnout tlaku společnosti a jedinou možností, jak zachránit právo na své soukromí, je říci o tom nahlas celému světu. Asexuálové se zúčastňují akce Prague Pride a snaží se vést plnohodnotný život. 

Režisérka Eva Lammelová natočila snímek s cílem popsat životní styl těchto jedinců, vysvětlit, jak oni vnímají prostředí, a poskytnout možnost ostatním přijmout jejich identitu a pochopit jiný pohled na různorodost lidí kolem nás.

Čtvrtek 22. března 2018, 14:30, Divadlo na cucky, Dolní náměstí 42, Olomouc

 

I jeden člověk může přispět k záchraně oceánu 

Azurová" – tak se nazývá snímek o ekologických problémech matky všeho živého od režisérky Kariny Holden. Vliv lidské činnosti na oceán během posledních čtyřiceti let se stále zvyšoval, kvuli čemuž v mořích vymizela polovina živočichů. Film obsahuje nejen informace o neveselém stavu oceánských ekosystémů, ale i několik inspirujících příběhů lidí, snažících se přispět ke zlepšení životního prostředí a k ochraně zbylého bohatství oceánů.     

Úterý 20. března 2018,  15:00, Kino Metropol, Sokolská 25, Olomouc

Maxim Zaitsev

Studuje Sociální pedagogiku na CMTF. Svůj čas věnuje hledaní smyslů všeho, a nic se nedeje když ten smysl nevidí.