Vyhledávání

"Hele, plivneme si do dálky?"

Lisa, Bosse, Anna, Lasse, Olé, Britta. To je Bullerbyn. Trochu netradiční příběhy oblíbené šestice včera ožily v šapitó na ulici Sladkovského, kde probíhá Týden Improvizace 2011.

Na cestě

Týden Improvizace je akce, která oživuje zapomenutá místa Olomouce. Tento rok se odehrává na opuštěné ulici Sladkovského. Najít tam šapitó je ovšem umění samo o sobě a taky docela velká improvizace. Tma před vámi, tma za vámi. Opilý vrátný, který neporadí. Továrny, koleje, občané jdoucí na noční směnu. Tohle prostředí rozhodně snese kulturu v podobě improvizované umělecké scény. V blízkosti šapitó, centra celé akce, se nachází jeden z projektů – Sladkovského stěna, která je díky výtvarníkům polepena rozličnými tematickými plakáty. Celý areál právě opouští Autobuf divadla Bufet, které odpoledne odehrálo své představení Prasečiny. V malém šapitó dohrávají za potlesku obecenstva O.L.I.V.Y. a po krátké přestávce se diváci vrátí zpátky do Bullerbynu.

Back to Bullerbyn

V režii Jakuba Vašíčka vzniklo loutkové představení na motivy oblíbených příběhů dětí z Bullerbynu. Čtveřice loutkoherců-herců rozehrává po kapitolách známých i z knihy krátké skeče na téma: „Co by bylo, kdyby…?“ Celá inscenace je založena hlavně na situačním humoru a hudbě.

Představení je spojením hry loutek, respektive maňásků, a herců, kteří je ovládají. Nehrají tedy jenom loutky, ale i samotní herci a zajímavým způsobem zapojují do performance vlastní těla. Nad všemi vyniká herečka Johana Vaňousová, a to nejenom svým výrazným projevem, ale také hrou na příčnou flétnu a nejhezčím hlasem, který zaznívá při zpěvu společných písní. Hudební složka, jež nabízí paletu skladeb od Beatles až po Abbu, je příjemným překvapením. O hudební podkres při jednotlivých scénách se stará kytarový doprovod. Hlavní postavy příběhu, maňásci, jsou vyvedeni ve švédských barvách. Na Švédsko herci odkazují i v průběhu představení. Po několika povědomých kapitolách přímo korespondujících s knihou se právě díky hudebnímu nádechu celé improvizace dostávají naše postavy do světa hudebního šoubyznysu. Do bullerbynské party zasáhne těsně před koncem hudební manažer, který postupně začíná měnit podobu skupiny přátel. Jednotlivé postavy cítí možnost úspěchu a začínají se projevovat tak, jak by se asi projevily v reálném světě. Otázkou je, kolik z nich dokáže přežít změnu image. Budou přátelské vztahy hrdinů opravdu tak pevné a idylické jako v knize Astrid Lindgrenové?

I když program sliboval loutkovou soap-operu o vztazích našich „bullerbyňáků“, žádný epilog Lisy a spol. nebyl doslovně vyřčen. Představení však mělo u obecenstva úspěch, a dokonce si vyžádalo hudební přídavek. Týden Improvizace trvá do zítřejšího večera. Návštěvníci se můžou těšit na divadelní představení v S-Cube nebo v Bezručových sadech.