Vyhledávání

RECENZE: Hastrman polapí i vaši duši. Havelkův debut dorazil do kin

Příběh jedné lásky, jedné vášně, jedné krajiny. Tak zní podtitul romantického dramatu, které se odehrává ve 30. letech 19. století. Do vesnice přijíždí Baron de Caus, aby po svém otci převzal panství a spravoval blízké rybníky. Co když na Barona nečeká ve vesnici jen panství, ale i láska?

Hastrman vznikl podle románu Miloše Urbana. Baron (Karel Dobrý) se vrací z cest po světě se svým sluhou, ale jeho postavení aristokrata není jedinou věcí, která ho odlišuje od ostatních. Moderní člověk s knihovnou plnou zakázaných knih se zamiluje do Kateřiny (Simona Zmrzlá), emancipované dcery místního rychtáře (David Novotný).

Jenže Baron má své tajemství. Zvíře v člověku, člověk ve zvířeti, jak sám říká. Unese Kateřina, na kterou si myslí nejeden muž ve vesnici, zjištění, že se jí líbí hastrman? A dokáže on zkrotit zvíře, které se v sobě skrývá?

Režisérský debut Ondřeje Havelky ukazuje vesnické tradice i typické chování vesničanů. Diváci tak uvidí vynášení mařeny, májové přivolávání deště a další rituály oslavující přírodu. Hudebník Havelka nezapomněl ani na lidové zpěvy.

Mou pozornost si získaly hlavně exteriéry filmu. Snímek se natáčel v prostředí Českého ráje, převážně pod vrchem Vlhošť. Rybníky zahalené mlhou, májový déšť nebo projížďka na loďce mezi skalami – to všechno dokáže diváka uhranout.

Charismatický Karel Dobrý se své hlavní role ujal skvěle, dodal snímku přesvědčivost a jeho výraz v obličeji pokaždé naznačoval skrývané tajemství. V jednu chvíli dokáže zabíjet a najednou mu věříte nervozitu puberťáka před prvním rande. Sázka na herce, který si zahrál i v mnoha zahraničních filmech, prostě režisérovi vyšla.

Ve filmu se objeví ve vedlejších rolích i další čeští herci jako Jiří Lábus v roli Baronova sluhy Francla, Norbert Lichý v roli nadlesního, či Vladimír Polívka v roli Jakuba.

Snímek si podle mě zaslouží diváckou pozornost, a to nejen kvůli hereckému obsazení a exteriérům. Podobný filmový žánr jsem v českém prostředí už dlouhou dobu neviděla a na to, že jde o Havelkův první film, se velmi povedl. Má v sobě vše, co od těchto filmů jako divák očekávám – napětí, milostnou zápletku a nechybí ani několik vtipných replik.

Film můžete vidět například v Premiere Cinemas v Šantovce. Přesné termíny projekce naleznete na www.olomouc.premierecinemas.cz.

Foto: imdb.com

Lýdie Hájovská

Studentka pavědního oboru Žurnalistika na Univerzitě Palackého. Kromě Heleny v krabici činná také na serveru DobryZpravy.cz. Svou upřímnost a tvrdohlavost někteří (k její nelibosti) zaměňují za drzost. Směje se i vtipům, které ostatním vtipné nepřipadají.