Vyhledávání

Nový pohled na Harryho Pottera, tentokrát s trochou vědy

Fanfiction, která svět magie bere o něco více realisticky, s nadhledem a vědeckým přístupem. Harry Potter tu není pouze „Chlapec, který zůstal naživu“, ale také sebevědomý intelektuál. Snaží se využít své mudlovské znalosti, a to hlavně vědeckou a experimentální metodu, aby z magie využil celý její potenciál. Kniha, která posouvá styl fanfikce na novou úroveň, a umožňuje vám užít si oblíbené fantasy podruhé.

Těžko bychom hledali knihu, která ovlivnila naši generaci tak moc jako Harry Potter. Není proto divu, že když sedmým dílem tato populární série skončila, mnoho autorů a tvůrců se snažilo jeho světem inspirovat. Byl to nejen poměrně úspěšný film Fantastická zvířata a kde je najít, ale také například neoficiální pokračování Harry Potter a prokleté dítě či kniha Harry Potter a metody racionality, která je sice mnohem méně známá než předchozí dvě díla, zato ale nabízí velice originální úhel pohledu.

V této verzi se totiž Harryho teta nevdala za povrchního úředníka, ale za univerzitního profesora. To se výrazně odrazilo v Harryho výchově, a tak je v jedenácti letech nadaný mladý vědec a intelektuál. Proto, když se dozví o světě kouzel, nejen že je překvapen jeho existencí, ale těžko se smiřuje se skutečností, že přírodní zákony se na magii nevztahují. Je ale odhodlaný jako první člověk zkombinovat magii s vědou a vědeckou prací. A i když je mu jedenáct, je připraven použít své znalosti a inteligenci, aby dosáhl neomezené moci, protože „kdo rozumný by si troufal tvrdit, že svět nepotřebuje optimalizaci?“

Knihu napsal výzkumník umělé inteligence Eliezer Yudkowsky a jako fanfikce je k dostání zdarma na internetu. Jeho styl psaní je výrazně jiný, ale drží se témat a myšlenek z originálu, jen je rozvíjí z realističtějšího úhlu pohledu. Proto se v knize zamýšlí nad věcmi jako „K čemu je jako předmět Obrana proti Černé magii, pokud je možné zabít člověka jednoduchou kletbou“, „Podle čeho vlastně Moudrý klobouk rozděluje do kolejí“ a „Proč je celý Famfrpál o chytačích“. Pokud jste měli knihy o Harrym rádi, ale dnes už pro vás nemají takové kouzlo, zkuste Harryho Pottera a metody racionality. Možná neporozumíte všem myšlenkovým pochodům, ale bavit se budete rozhodně.