Vyhledávání

GLOSA: Pod útokem filmových klišé

Zatímco je naše realita plná matematických a fyzikálních zákonů o pohybu nebo síle, zatímco se v ní všichni řídíme logikou a takzvaným „selským rozumem“, na druhé straně filmového plátna to je zhola jiná věc. Je to místo, kde matematika, fyzika, logika ani rozum nemají co dělat. Zde padá člověk po první ráně pažbou zbraně do zátylku a v krabičce je vždy poslední zápalka.


Filmová klišé jsou stejně stará jako kinematografie sama. Pro film slouží nejen k urychlení příběhu, ale mohou také charakterizovat žánr. Divák je díky nim snáz uveden do příběhu a ví, co může očekávat, jelikož tyto klišé už přeci někde viděl. Skvělými příklady žánrů, která klišé jen přetékají, jsou horory nebo akční filmy. Čeho je ale moc, toho je moc a problém nastává v momentě, když se s těmito postupy roztrhne pytel. A pak pro pozornějšího diváka fungují spíš jako prvky komediální.

Zkusme si však představit film bez nich. James Bond stráví dvacet minut na plátně tím, že bude pomalu a potichu dusit čtyři strážné do bezvědomí. I Bruce Willis vytáhne plné balení sirek, jenže mu první zhasne, druhá se zlomí, třetí prostě nejde zapálit a při čtvrté si musí obrátit krabičku, protože už obrousil jedno škrtátko. Není se pak čemu divit, že scénáristé si zkracují cestu a na záchranu světa nám opravdu stačí jediná zápalka.

Ale jak má potom divák vědět, jestli to, co nám film říká, je pravda, nebo čistý výmysl? Musí snad do kina chodit se skeptickou myslí a podezíravě koukat na vše, co vidí?

Proto by snad před začátkem filmu mělo stát varování, aby se předešlo jakémukoliv nedorozumění s naší realitou: „Všechny aktivity v tomto filmu nesouhlasí se skutečností. Aktivity zobrazené pouze připomínají a nahrazují aktivity skutečné.“

 

Foto: https://www.reddit.com/r/pics/comments/gt4sh/how_i_feel_every_time_i_light_a_match/

http://www.realclearlife.com/history/idea-director-guy-hamiltons-best-bond-moments/#1

Vojtěch Záhora

Piju a mluvím víc, než bych měl. Mám rád filmy, miluju kiwi a nesnáším, když někdo chodí pozdě.