Vyhledávání

Fotostřípky uplynulého týdne

Bloumám se ulicí, nevnímám čas, slunce tu svítí, a já v duchu zpívám si zas. Zastavit čas v tom říjnovém odpoledni, je výsadou prožitku, nikoli chtění. 

DSC_1544

DSC_1545

Tisíckrát můžete projít těmi ulicemi, a přece jednou zjistíte, že to vidíte jinak. Vlastně se stačí na chvíli zastavit.  A tak jsem se zastavila. Na trochu schované ulici Školní, která je spojkou Horního náměstí s Michalským vrchem, tedy náměstím u kostela sv. Michala.  Navzdory své krátkosti vás ulice obklopí útulnou atmosférou.

DSC_1562_3

DSC_1555Zahrádka Kavárny Viktoria.

DSC_1571_2

DSC_1573

Šla jsem rovně, z kopce dolů a zahnula doprava na Hrnčířskou. Domy v pastelových barvách se kochám pokaždé, když mám cestu kolem.  

ol2_670

Okupujíc lavičku Dolního náměstí, jsem s úsměvem na rtech potichu přivítala tradiční předvoj olomouckého ducha Vánoc. Přinesl příslib zimy, bruslení, punče a rozzářených tváří i nocí. Z nevysvětlitelných důvodů mi toto spojení a časné předvánoční opojení přináší šťastný pocit.  

DSC_1580

Načež jsem se o pár metrů dále z jednoho stojanu s buddhistickými texty v rámci výstavy Prostor mysli dočetla, že neexistuje cesta vedoucí ke štěstí. To štěstí je cestou. Protože štěstí je stav mysli. Vybavila se mi zkouška z filosofie, kterou jsem dělala loni v zimním semestru. Bylo něco kolem třetí hodiny ranní, když jsem si začala namátkou listovat v „Blechovi“.  Pod postupně přicházející tíhou nedostatku času a spánku jsem si skromně připustila, že si krom poslední přečtené věty nevybavím nic. Se vzepětím všech zbytků sil jsem zvolila taktiku prudké selektivnosti. No a tak jsem tedy na test odcházela vybavena informací, která mi ještě předtím  zajistila jednohodinové pohodové spaní a nakonec i úspěšný zápočťák. Totiž že štěstí spočívá v nezávislosti na vnějších okolnostech. Tak. 

DSC_1588

Chvíli jsem ještě dumala nad nesmrtelností brouka a rozhlížela se, jak vypadá štěstí okolo. Světe div se, má milion různých projevů a forem. A vypadá to, že se nedá vlastnit, ono jednoduše je. 

DSC_1600

DSC_1601

DSC_1735_2

DSC_1610

 

foto: Veronika Krejčí