Vyhledávání

Festival Jeden svět opět šokuje

Festival Jeden svět každý rok přinese filmy, které publiku vyrazí dech. Mezi jeden takový patří i dokument o syrské dívce a jejím rádiu Rádio Kobaní. V sále se po pár záběrech z filmu rozhostilo hrobové ticho.

Ruiny syrského města Kobaní, které se nachází na hranici s Tureckem, nenechá chladného nikoho z diváků. Režisér Reber Dosky zachycuje realitu tohoto města velmi surově a bez příkras. To může v Evropanovi, který nezažil válku, vyvolat nevídané emoce. Šokující je nejen to, že obyvatelé města žijí v ruinách a často jim vypadává proud. V dokumentu je ukázaná i nelidskost války v té největší substanci. Při úklidu města po poražení Islámského státu (ISIS) jsou zachyceny záběry těl obětí války, ty jsou nakládány bagry na korbu nákladního vozu, odváženy bůhvíkam. Právě v těchto chvílích promítání jsou slyšet v publiku výkřiky – bože, ježiš, ou. Ty jsou však velmi ojedinělé. Pokud by někdo upustil špendlík na podlahu, slyšel by to celý sál.

Rádio Kobaní ale reflektuje i lidskou tvář války, kdy dcera ukazuje matce přes mobil fotky mužů, kteří se jí líbí. Tato scéna se nijak neliší od těch našich každodenních, kdy matka reaguje na jednoho hocha velmi negativně. „To je ale fešák,“ prohlašuje u druhého. O to horší jsou pak myšlenky na ruiny, mrtvoly, výstřely a vojáky. Divák se sice může uklidnit tím, že je to jen film, ale to jen utvrzuje v přesvědčení, že realita je nejspíše ještě strašlivější.

Po filmu přichází debata s Hynkem Melicharem z Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého. Ten především zmiňuje, že situace Kurdů bojujících v Sýrii je komplikovaná. Pro občany jsou hrdinové, ale například pro Turecko, které v Sýrii zasahuje, jsou teroristé, proto se je snaží během svých intervencí potlačit. Na dotaz, zda by mělo NATO zasáhnout, odpovídá zcela jasně. „Intervence měly začít mnohem dříve. Například USA dává od Blízkého východu ruce pryč. Neví se totiž, v čí prospěch by ona intervence měla být. Na druhou stranu intervence Ruska jsou zcela účelové. Rusko se angažuje, aby ukázalo, že jsou také velmocí, která se stará,“ doplňuje k situaci host. Dále vysvětluje, že se musí vyřešit, co se Sýrií bude, jelikož konflikt nebyl o ISIS, nýbrž o tom, kdo bude v zemi vládnout. „Válka je na hranicích NATO. Ale na českých zpravodajských serverech existují pouze útržkové reportáže,“ zmiňuje Hynek Melichar situaci na české mediální scéně. Na závěr debaty uvádí, že Blízký východ je chaos. Nikdo si s ním totiž neví rady. „Odborníci se shodují, že budoucnost nejen Sýrie směřuje ke statusu quo nebo k horším scénářům,“ zakončuje půlhodinovou debatu ne zcela pozitivním závěrem.

Rádio Kobaní jistě stojí zhlédnout, pokud se zajímáte o uprchlickou krizi a její příčiny. Možná by tento film prospěl každému, kdo pronáší rasistické výroky na adresu syrských uprchlíků. Tento dokument totiž pochybovačům zobrazuje opravdovou situaci a podmínky, z nichž Syřané utíkají do Evropy. Jsem si jistá, že i největším odpůrcům uprchlíků vyrazí dech a ukáže, jak jsou některé výroky liché. 

FOTO: Markéta Jasanská a Jeden svět 

Markéta Jasanská

Studentka pavěd jako je žurnalistika a česká filologie. Nemá ráda sport, davy, většinu politiků, špatnou hudbu a namyšlence.