Vyhledávání

Evropská unie je o dialogu, o hodnotách, o debatě

Naše univerzita měla začátkem měsíce čest hostit vzácnou návštěvu. V kapli Božího Těla Uměleckého centra UP proběhla 8. října diskuze na téma „15 let v Evropské unii – co nám EU přinesla a jaká je její budoucnost“. Hosty debaty byli eurokomisařka Elzbieta Bienkowska, ministr zahraniční Tomáš Petříček a náměstek primátora Karel Konečný. Debatu moderoval Václav Stehlík.

V dnešní době se objevuje názor, že naše členství v EU bylo chybou. Podle něho jsme ztratili svou nezávislost a byli jsme nuceni se podřídit diktátu Bruselu. Jaká je skutečnost, o tom se diskutovalo v prostorách olomouckého konviktu.

Sál byl k mému překvapení naplněný. Na židlích se zde usadili nejen studenti z různých fakult, ale také lidé mimo naši univerzitu. Docela dlouho jsem žil v představě, že většina lidí se o EU nezajímá, dokud nevydají nařízení, kterým si proti sobě poštvou celou republiku. Jsem rád, že tomu tak není.

Besedu však doprovázela jedna nepříjemnost. Původně na ní měl debatovat s ostatními primátor města Olomouce Miroslav Žbánek. Ten se však nemohl dostavit, a tak byl nahrazen svým náměstkem Karlem Konečným, kterého si dobře pamatuji jako svého vyučujícího na katedře historie.

Protože to byla debata o jednom z kontroverzních témat současnosti, předpokládal jsem, že diskuze bude docela ostrá, hlavně ze strany diváků k hostům. Byl jsem překvapen, že k žádnému problému nedošlo, třebaže se o EU mluvilo téměř vždy jen v dobrém. Nejvíce se v tomto ohledu projevovala paní Beinkowska, kdysi velká odpůrkyně EU. „Když jsem byla ministryní, vinila jsem Evropskou unii ze všech problémů,“ přiznala. Dokonce řekla, že Poláci jsou k unii ještě skeptičtější než Češi. Dnes ale mluvila úplně jinak a  vysvětlovala společné hodnoty, na kterých toto společenství vzniklo, jako jsou vzájemná solidarita nebo občanské svobody.

Ministr Petříček byl také proevropský, ale vyjádřil se i pro spolupráci Česka s ostatními zeměmi V4. Mluvil i tom, proč jsme tak pesimističtí vůči EU. „Očekávali jsme, že za 5–10 let doženeme ekonomicky Německo. To se bohužel nestalo,“ vyslovil jednu ze svých domněnek. Svými pohotovými reakcemi dokázal jinak vážnou debatu uvolnit.

A náměstek Konečný se ve svých myšlenkách snažil vžít do role obyčejného českého člověka. „Věřím v integraci, ale nevím, jestli jsou Češi mentálně připraveni na adaptaci v Evropské unii,“ vyjádřil své obavy.

Všichni se ale shodli na jednom: Brusel není Moskva. EU je o dialogu, o hodnotách, o debatě, ale také o kompromisu. A je to ta nejvíce prospěšná organizace, kterou může Evropa mít.

Ministra zahraničí, Tomáše Petříčka, jsme se také ptali na postoje k současné situaci na Blízkém východě. 

 

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD)

Vnímáte odsun americké armády v Sýrii za vážný?

Ještě zatím samozřejmě vyhodnocujeme, jaký bude konkrétní krok ze strany Američanů. Vyjádření z Bílého domu vyvolávají jisté otázky. Pro nás je důležité, že my chceme, aby se konflikt v Sýrii řešil politicky, aby se nepřikračovalo k dalším vojenským nebo ozbrojeným cestám. I přesto, že Turecko vnímá Kurdy jako bezpečnostní riziko, není důvod k  tomu, aby se vytvářela nějaká vojenská zóna. Otázka uprchlíků už se také musí řešit a musí se respektovat mezinárodní právo, takže bychom byli rádi, aby se uprchlíci mohli jednou vrátit domů. Ale musí to být dobrovolný proces a uprchlíci by se měli vrátit do oblasti, kde žili.

Donald Trump prohlásil, že američtí vojáci válčí v Sýrii zbytečně a nadále se musí rozhodnout Evropa, Turecko apod. Financí na válčení prý dostali Kurdové dost. Nepovažujete kroky Ameriky za sobecké?

Spojené státy nemají v Sýrii ani tolik vojáků, aby pro ně byly finance překážkou. Jasně řekly, že nechtějí, aby došlo k nějakému konfliktu mezi Tureckem a syrskými Kurdy. V tomto případě by zaváděly odvetná opatření proti Turecku. Vnímám to jako jasný signál, že snahy Turecka nejsou nikým schvalovány. A za Česko si vážím toho, že Kurdové byli těmi, kteří na zemi bojovali s ISIS. Oni byli ti, kteří položili nejvíce obětí v tomto boji, kde jsme je my celou dobu podporovali. Nemyslím si, že bychom se k nim teď měli otočit zády.

Takže je nepovažujete za teroristy?

Česká republika Kurdy nepovažuje za teroristy. My jsme syrské a irácké Kurdy podporovali právě v boji proti ISIS.

 

Text: Reportáž – Jaromír Talák, rozhovor – Markéta Jasanská

Foto: Lukáš Kubala