Vyhledávání

Eva Chlumská: Ztratili jsme nadšení pro boj za práva menšin

Mgr. Eva Chlumská je interní doktorandkou ve 2. ročníku na Katedře divadelních, filmových a mediálních studií a také dramaturgyní queer filmového festivalu Mezipatra. Jelikož v pátek 25. 11. 2011 začínají Ozvěny tohoto festivalu zde v Olomouci, svolila k rozhovoru o této netradiční události.

Představte nám prosím filmový festival Mezipatra. Jakou úlohu v něm hrajete? Mezipatra je filmový festival zaměřený na filmy s queer tematikou. V Praze a Brně letos proběhl již dvanáctý ročník, přičemž první dva ročníky byly uvedeny pod názvem „Duha nad Brnem“. Po  pražských a brněnských Mezipatrech probíhají ve městech po celé republice, včetně Olomouce, také takzvané Ozvěny Mezipater. Já osobně působím druhým rokem jako dramaturgyně. Mám tedy s ostatními z programového týmu na starosti výběr samotných filmů, programu, přednášek a dalších náležitostí.

Jak jste se ke queer filmům a queer komunitě obecně vlastně dostala? K filmům s touto tematikou jsem se dostala již během studia na gymnáziu. Zpočátku jsem se zajímala o diskriminaci jako takovou, později i o gay a lesbickou tematiku. Přispěl k tomu také můj celkový zájem o média a homosexualitu v nich.

Definujte slovo „queer“. Obecně se uvádí, že slovo queer označuje jakékoliv neheterosexuální identity a vztahy. V širším významu však také zahrnuje například i lidi, kteří sympatizují s queer hnutím, jeho myšlenkami a názory. Vymezuje se vůči tomu, co je nazýváno většinovým a „normálním“. Queer v překladu znamená zvláštní, podivný nebo teplý. Původně hanlivé označení, nadávka, se pak stalo hrdým označením sebe sama.

Jaký úspěch mají letošní Mezipatra? Které filmy si diváci nejvíce chválí? Za nejoblíbenější jsou letos považovány snímky Romeo a Romeo, a Víkend. U Víkendu bylo nutné přidat další projekce, což samo o sobě svědčí o velkém úspěchu. Film Víkend nakonec také vyhrál letošní diváckou cenu. Návštěvnost je podobná loňské, stále se drží přibližně stejný počet diváků a divaček jako v loňském roce. Ale přesně to uvidíme po úplném skončení Mezipater.

Na olomouckých Ozvěnách budou promítány filmy Sklizeň; Happy Happy; Nemožní kluci, možné lásky; Tři holky a mrtvej dýler. Který byste doporučila nebo vyzdvihla? Doporučila bych samozřejmě všechny. Velmi zajímavý je blok krátkých filmů Nemožní kluci, možné lásky. A za sebe bych určitě doporučila Sklizeň.

Hodláte se ozvěn sama zúčastnit? Například čtení slashe nebo různých přednášek či párty? Co říkáte na queer cinestop? Určitě se hodlám zúčastnit. Účastním se jich každoročně, a to jak párty, tak queer cinestopu, který jsme s kolegyní Janou Jedličkovou dávaly dohromady.  Také určitě půjdu na slashové čtení, ale pouze jako posluchačka a filmy nejspíš zhlédnu všechny. Letos budou velmi zajímavé přednášky, určitě bych doporučila přednášku Lukáše Skupy, která bude věnovaná queer čtení československých filmů, což by mohlo být zajímavé pro studenty filmu a médií obecně. Ale i další akce z doprovodného programu Ozvěny budou stát za to.

Jak se díváte na toleranci v Česku? S tolerancí se to má tak: na první pohled vypadáme jako tolerantní země, což se ale často ukazuje být pouze přetvářkou. Stále panují ty samé předsudky. Zdá se mi, že jsme trochu ztratili nadšení pro boj za práva menšin všeobecně. Situace u nás je jako na houpačce. Někdy panují optimistické vyhlídky, o pár let později se v názorech vracíme i o celá desetiletí zpět. Dá se to pozorovat i na naší politické scéně. Na druhou stranu však musím říct, že nedávné Prague Pride udělali největší reklamu právě politici.