Vyhledávání

Energii nám dodávají lidi, říkají No Distance Paradise

Olomoucká indie-pop-rocková kapela No Distance Paradise funguje už tři roky. Vyprodává koncerty nejen v Olomouci, ale i v Brně nebo v Praze. Navzdory tomu, že Olomoučané na koncerty většinou nechodí, na No Distance Paradise je pokaždé plno. Jeli na tour s kapelou Niceland, dělali předskokany i skupinám jako No Name nebo Nightwork. Hudební server indiemusic.cz je označil za objev roku 2010. V témže roce vydali demo se třemi písněmi (Tonight, Hollywood Love, The Right One). Vždycky jsem si myslela, že muzikanti jsou nedochvilní. Basák Miši z No Distance Paradise mě přesvědčil, že jsou i výjimky. Na smluvené místo přišel včas a omlouval se mi za nedochvilnost zpěváka Mácy. Rozhovor jsem tedy začala s Mišim o jejich nejnovějších promo fotkách.

Tak co nové promo fotky? Fotky máme, ale není to ono.  Zaprvé je to tím, že jsme je dělali narychlo. Zadruhé jsme si určitě měli víc promyslet, co bychom přesně chtěli fotit a fotografovi to říct. Mám pocit, že s focením kapel neměl až takové zkušenosti, takže to nedopadlo tak, jak bychom chtěli. Vypadáme tam jako boyband. Účel to stejně splnilo, protože je to jen teď na jaro, na půl roku maximálně, a protože máme v budoucnosti v plánu udělat úplně nový design.

Na majáles UP si vás vybrali fanoušci, co na to říkáte? Jsem jeden z lidí, který tu akci spoluorganizuje, tak jsem se do hudební produkce nechtěl dvakrát vměšovat. Vypadalo by to dost blbě a spousta lidí by mi to pak mohla omlátit o hlavu. Když měli fanoušci kapely na výběr, vybrali nás a my jsme určitě rádi a je to pro nás dobré.

Už jste odehráli hodně koncertů v Olomouci, hráli jste i na Melodce v Brně i v pražské Lucerně. Kde byli fanoušci nejlepší? To se těžko říká. Dost koncertů bylo blbých a dost dobrých. Co se fanoušků týče, nemůžu to zaškatulkovat. Kde byli nejlepší fanoušci, tak byl nejlepší koncert. Strašně bych shodil Lucernu, kde nás lidi neznali a ohlasy byly stejně  pozitivní, ale nebylo to tak dobrý, jako tady v Olomouci. Na druhou stranu, vždycky když jsme hráli na Melodce, byli tam fanoušci super i když nás neznali. Ale koncerty jsou, co se týče fanoušků, nejlepší tady, protože jsme tady doma.

Každý studujete nebo pracujete někde jinde, jak zvládáte zkoušky? Je to blbé se domluvit, zvlášť když jsme ve zkušebně s více kapelami. Bubeník je ze Šternberka a pracuje tam, já studuju v Brně, kluci tady v Olomouci a vyjdou nám jen dva možné termíny. Ale naštěstí vyjdou.

Kdo píše texty a skládá hudbu? Poslední dobou to chodí tak, že nejdřív přijde Marťa s nějakým nápadem, který většinou každý rozpracujeme po svém. Každý si ten svůj nástroj nějak poladí podle toho, jak si to představuje. Texty si píše Máca, protože je blbé psát texty na někoho jiného.

Kdo vlastně všemu velí a zařizuje koncerty? Každý zařizuje, co může. Nechci se chvástat, ale asi nejvíc zařizuju já, protože se snažím udržet koncerty na nějaké hladině, ale jinak v podstatě každej se ptá, co může.

Od Vánoc jste neměli koncert, proč? Protože když člověk koncertuje tady v Olomouci a chodí na něj stejný lidi, tak chtěj slyšet nové věci. Takže jsme raději dělali nové věci. Odříkali jsme koncerty i mimo Olomouc, protože jsme si chtěli udělat nějaký ucelený playlist.

Chystáte CD? EP už máte, tak něco většího? CD jsme dřív chtěli dost, ale zjistili jsme, že je to k ničemu. V dnešní době, když je takové množství muziky, která se k lidem dostává, je spíš lepší dělat jen singly, maximálně EP. CD si můžeme dovolit, až budeme na takové úrovni, kdy budeme vědět, že se to může prodat. Zrovna u nás je málo kapel, které si to můžou dovolit. Vidím to na Nicelandech, se kterýma jsme hrávali. Udělali si asi 2000 kopií a ví, že se jim z toho nevrátí nic. A hlavně oni mají jméno a CD udělat musí, protože by se vlastně sami „ponížili“. Co se ekonomické stránky týče, tak jsou absolutně někde jinde a my na to teď nemáme.

Stalo se vám někdy, že byste se na něčem neshodli? Několikrát na zkoušce, když děláme nové věci, ale vždycky se to nějak vyřeší. Problém je v tom, že slyšíme ten první nápad a každý si to v hlavě rozpracuje trošku jinak.  Je potřeba trochu času, abychom si ucelili, jak bude celá písnička vypadat.

Kdo nebo co vám dodává energii? Lidi. Teď, když jsme půl roku zavření na zkušebně a neděláme nic jiného, než si hrajeme pro sebe, tak se těším, že si to konečně můžu užít na pódiu.

Která z olomouckých kapel vám připadá nejlepší? (V tuto chvíli přichází Máca s půlhodinovým zpožděním.) Máca: My, ne? Ale jinak Two Men, Flash the Readies. Miši: Asi Flash the Readies.

Co je pro vás na prvním místě? Škola, kapela, něco jiného?Miši: Nevím, jak u kluků. Ale když budu mluvit za sebe, tak kapela až do toho okamžiku, kdy jde ve škole fakt do tuhého. Pak jde kapela stranou. Máca: Doteď jsem si myslel, že kapela, ale přehodnotil jsem to. Nejdůležitější je škola.

Stíháte něco jiného než školu a kapelu?Miši: V poslední době nedělám nic jiného. Myslím si, že bych stíhal, ale minimálně. Určitě ne s takovým nasazením, jako tady tyto dvě věci.

Máte zkušenost s dotěrnou fanynkou nebo fanouškem, případně žárlivým přítelem nějaké fanynky?Miši: Já si myslím, že ne. I když kluci od nás z kapely si myslí, že je to důvod, proč jsem dostal na Melodce přes držku. Ale já si myslím, že to tak nebylo. Máca: Fanynky nejsou dotěrné, jsou na nás příjemné.

Michaela Hankeová