Vyhledávání

Elektronické počtení

Je to vlastně teprve nedávno, co získaly klasické papírové knihy odpovídajícího a do budoucna jistě nebezpečného protivníka. Elektronické knihy alias e-booky.

 

ebooky

(zdroj obrázku: www. thenextweb.com)

Srovnání obou možností tu bylo už tisíckrát. K argumentům milovníků klasických knih patří především jejich nezaměnitelné kouzlo. "E-knihy a čtečky jsou určitě praktičtější, ale tištěné knize se zkrátka nic nevyrovná," tvrdí Soňa, studentka FF UP. Oproti takovýmto subjektivním pocitům každého z nás však stojí chladná fakt. Čtečky jsou praktické – váží mnohem méně než kniha, takže se i lépe drží. Do jedné čtečky se navíc vlezou doslova tisíce knih (průměrně se jejich počet pohybuje od jednoho do tří tisíců). Pro časté cestovatele je to tedy jasná volba. Neopomenutelná je taky jejich šetrnost k životnímu prostředí a nižší cena. "Než si kupovat drahou tištěnou knížku, to si radši stáhnu e-book. Čtečky jsou navíc mnohem pohodlnější, knihy se mi většinou nechtělo nikam tahat," říká Petra, studentka LF UP.

 Oblíbenost elektronických knih tedy neopomenutelně roste a tomu se musí bezpochyby přizpůsobovat i knihovny. Mezi nimi je i Knihovna Univerzity Palackého. Od letošního podzimu nabízí novou cestu k zahraničním zdrojům. Elektronické odborné knihy se budou vybírat z celkem tří set šedesáti položek z platformy EBSCO e-Books. Všechny se přitom zabývají přírodními vědami. Vybírat konkrétní tituly mohou vyučující a vědečtí pracovníci UP až do celkové výše 1,7 milionů. Částku knihovna získala v projektu Natura – vědecké informační zdroje přírodních věd. Právě kvůli své spojitosti s projektem se musí tituly týkat právě přírodních věd.

 A co vy? Upřednostňujete přece jen pohodlí čteček před svébytnou osobitostí tištěných knih? V tom případě vám nabízíme žebříček nejprodávanějších elektronických knih poslední doby – třeba se necháte inspirovat.

 

1.) Dan Brown: Inferno
2.) Lars Kepler: Písečnýmuž
3.) Denise Mina: Konecvosísezóny
4.) Jeffery Deaver, JoNesbo,...: Světovékrimipovídky
5.) Jo Nesbo: Netopýr
6.) Nika Peas: Cenazarozkoš
7.) Raine Miller: Očidokořán
8.) Robin Sloan: NonstopknihkupectvípanaPenumbry
9.) Khaled Hosseini: Ahoryodpověděly
10.) Michal Viewegh: Můjživotpoživotě

 (zdroj: databazeknih.cz)

 

 [poll id = "16"]