Vyhledávání

Elektro Midi lidí zmagnetizovalo Konvikt

Na parkáně olomouckého Konviktu se už smrákalo, když zde zazněly první vibrující tóny. Jako magnetem jimi byli do šapitó stanu přitahováni diváci, kteří doposud poposedávali okolo. Zmagnetizovaní posluchači sebou okamžitě začali jemně cukat (případně výrazně škubat) v elektronickém rytmu. Následující hodinu a půl nad jejich tělem i myslí přebrala kontrolu trojice Midi lidi.

Midi lidi zahájili své vystoupení hitem Strejdo! ze svého prvního alba Čekání na robota. Album jen tak neopustili, z jeho repertoáru vybrali i několik dalších písní, např. Start, Tvůj domov nebo Pes. Hrané skladby plynule přecházely jedna v druhou, a to bez jakékoliv pauzy na potlesk. Přesto si jej diváci po každé písni vynutili a vmáčkli ho tam, kam jistě právem patřil. Celkově kapela působila ze začátku nenápadně. Trojice schovaná za laptopy jako by hrála jen sama pro sebe a zmítající diváky ani neviděla. Bohužel chyběla i vizualizace, která vystoupení formace obvykle provází. Upozadění lidského elementu ve prospěch hudby ale nevydrželo dlouho zpěváku/filmaři Petru Markovi. Brzy se pustil do své originální taneční performance, která by se dala pojmenovat „drápy šelmy“. Zato Markéta zůstala soustředěná na mixování a programování hudby a s diváky nenavázala kontakt delší dobu. Avšak v závěru večera se i ona nenápadně usmívala.

Ve stanu postupně docházel vzduch. Ztěžkl a mísil se charakteristickým zápachem plísně, kterým je cítit snad každá šapitó plachta. Úměrně délce koncertu stoupala i teplota kolem. Pod plachtou sice chyběl vzduch, ale hity rozhodně ne. Opačná varianta by divákům jistě vadila víc. Chytlavé texty si notoval celý stan. V plejádě nechyběl Pokoj, Bujón, Pouzdro, remix Do clna původně od Mekyho Žbirky, ani píseň Je toho hodně co říct, ve které se naplno projevil bavič Petr Marek, který si bezchybně střihl „němé“ předabování robotického recitativu. Midi lidi nezapomněli ani na písně ze svého druhého alba Hastrmans, Tatrmans & Bubáks a představili i několik skladeb z připravovaného CD. To zatím nese pracovní název Operace „Kindigo!“ a fanoušci by se ho měli dočkat letos na podzim.

„Nebudeme si hrát na to, že nedáme ještě třetí přídavek,“ pobavil publikum Petr Marek, načež se kapela synchronizovaně zahalila do bílých prostěradel s vystřiženými dírami pro oči a v rozesmátém stanu tři duchové odskákali poslední píseň večera, titulní skladbu připravovaného alba Operaci „Kindigo!“. Jedinečnost Midi lidí spočívá především v českých textech, které jsou v žánru elektronické hudby stále raritou. Jak ale kapela ukázala, čeština do elektra pasuje. Její hravost, kterou Midi lidi dokáží funkčně využít ve svých textech plných slovních hříček, společně s výraznými tóny a zacyklenými melodickými pasážemi utváří velmi konstantí a zábavný celek. Umělecká všestranost členů kapely je z jejich tvorby prostě znát.

Martina Šviráková Foto: Jarda Krátký www.plusm-nus.com

[gallery link="file"]