Vyhledávání

Druhá Polární noc znovu se svítícím sobem Kryštofem

V Olomouci se uskuteční již druhá přehlídka severských filmů s názvem Polární noc. Diváci dychtící po současné severské kinematografii i ti, kteří jsou jí zatím nedotčení, se na akci mohou těšit od 21. do 24. listopadu v prostorech Konviktu Univerzity Palackého.

Přehlídku severské kinematografie Polární noc pořádá olomoucké sdružení Pastiche Filmz ve spolupráci se Severským filmovým klubem, který každoročně pořádá akce Severský filmový podzim či Severská filmová zima. „Sever byl tím, co v nabídce olomouckých filmových přehlídek chybělo. Proto jsem navázala na spolupráci se Severským filmovým klubem a ráda bych, aby se tato přehlídka stala pevnou součástí programové skladby Pastiche Filmz,“ uvedla organizátorka Polární noci Romana Veselá. Cílem těchto jmenovaných akcí je dostat k veřejnosti snímky, které se obvykle nedostávají do české filmové distribuce, přestože určitě stojí za zhlédnutí. To dokazuje především jejich vysoké ohodnocení od filmových kritiků a světová divácká popularita. Na přehlídce bude stejně jako na první Polární noci znovu přítomen i svítící sob. „Kryštof nesmí a nebude chybět“, zavtipkovala Veselá.

Příběhy severských žen V rámci čtyřdenního programu Polární noci II se v Olomouci představí čtyři filmy, a to z prostředí Švédska, Norska a Dánska. Filmy to budou cíleně žánrově odlišné, avšak s jednotícím tématem, kterým nyní budou nejednoduché ženy s nejednoduchými životy. Zahájení přehlídky bude patřit švédské komedii Ženská za volantem režisérky Leny Koppel, vyprávějící příběh dvou žen, které si jdou za svým snem kariéry závodnic rallye. Jako druhý film budou diváci moci zhlédnout dramatickou komedii Spolehni se, v níž se několik neurotických žen pokouší řídit divadlo, což se ovšem neobejde bez intrik, žárlivosti, nevěry a dalších slabostí. V norsko-dánské koprodukci vzniklý snímek To největší na světě nás třetí den přenese do venkovského Norska 19. století, kde hlavní postava Petra podstoupí ze začátku nejasný úprk před minulostí a ve kterém budeme moci rozpoznat motivy z knihy Rybářské děvče. Poslední film přehlídky bude dánská road movie o čtyřech dívkách z odvykacího centra Spi, děťátko, spi režisérky Helly Joof. Dva z filmů, Ženská za volantem a To největší na světě, budou opatřeny barevnými titulky pro sluchově postižené. Jedinečnost těchto filmů často spočívá ve spojení černého humoru s dramatem, což se děje občas velmi osobitou a bizarní cestou. To činí filmovou produkci zemí Skandinávského poloostrova velmi specifickou. Nejen proto by si tyto snímky filmový fanoušek neměl nechat ujít. Podrobnější informace o Polární noci II naleznete na těchto webových stránkách: sfklub.cz/seversky-filmovy-podzim2011facebook.com/polarninocpastichefilmz.org   Tomáš Krejčiřík [gallery link="file"]