Vyhledávání

Dny židovské kultury v plném proudu

Už několik dní probíhá čtvrtý ročník přehlídky židovské kultury v Olomouci. Pořadatelé se zaměřili na vztah křesťanství a židovství, dvou proudů, jež ovlivňují naši společnost po tisíciletí. Celou akci provází besedy, vernisáže fotografií a z velké části také filmové projekce.

Atraktivní záležitostí je bezpochyby inscenace současné izraelské dramatičky Hadar Galron, která bude k vidění v neděli večer v Moravském divadle. Představení s názvem Mikve pojednává o tématu, jež provází autorku celý život, a to střet mezi ortodoxním světem tradice a moderní dobou. Mikve je očistná koupel žen a prostor, ve kterém se na jevišti odehrává, se stane i místem, kde se nebudou hrdinky bát mluvit o svých tajemstvích. V režii Michala Dočekala ztvární známé herečky Národního divadla Praha barvité osudy žen hledajících kompromis mezi vírou a obyčejným životem.

Přednášky jsou kostrou celého programu. V Arcidiecézním muzeu se bude mluvit o problému, který představovala konverze z judaismu na křesťanství v dobovém kontextu počátků obou náboženství, nebo o osobnosti protinacistického odbojáře Otokara Bittmanna.

Méně akademický a pro studenty (možná) nejschůdnější program nabízí sdružení Pastiche Filmz ve svém filmovém klubu. Na filmovém plátně se vystřídají ještě čtyři snímky z šedesátých let. Tísnivý film o marném útěku dvou mladíků z transportu do koncentračního tábora Démanty noci. Dále potom výsledek spolupráce rabína Karola Sidona a režiséra Juraje Jakubiska Vtáčkovia, siroty a blázni. Celý festival uzavírá perla československé nové vlny Spalovač mrtvol a komorní drama jedince z období Protektorátu Čech a Moravy A pátý jezdec je strach…

Dny židovské kultury trvají až do středy 12. října a bližší informace o programu naleznete na stránkách Divadla hudby.