Vyhledávání

Darovat krev s rektorem můžeš i ty!

Darovat krev nic nestojí a přitom může znamenat tolik. Po úspěšné říjnové akci Zapište se někomu do života, kdy měla veřejnost možnost zapsat se do registru dárců kostní dřeně, proběhne v týdnu od 20. do 24. listopadu další dobročinná akce pod záštitou Univerzity Palackého s názvem Daruj krev s rektorem.

Dárcovské krve je zapotřebí nejen při těžkých úrazech a operacích, ale také při léčbě nádorových onemocnění, pro lidi s nemocemi krve a při výrobě léků. Nelze ji uměle vyrobit. Univerzita Palackého a Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc to dobře ví, a proto pořádají ve spolupráci s iniciativou 470 ml již pátý ročník této akce. Vzhledem k již vybraným 511 litrům krve je jasné, že tento projekt smysl opravdu má.

V letošním akademickém roce pomáhá navíc naše univerzita již podruhé, jelikož v prostorách univerzitního centra a obchodu UPoint proběhl 10. října nábor do registru dárců kostní dřeně. Tehdy se zapojilo 198 potenciálních dárců, kteří zde nejprve vyplnili dotazník zdravotní způsobilosti a poté absolvovali povinný odběr krve k vyšetření.

Pokud zvažujete, že se spolu s dalšími studenty a zaměstnanci zúčastníte, můžete navštívit web daruj.upol.cz, kde naleznete informace k odběru a také podmínky nutné k dárcovství.

Zdroj obrázků: daruj.upol.cz

Petra Besedová

Stále ještě studentka žurnalistiky na UPOLu, se zájmem v hudbě, četbě, špatných filmech a dobrém jídle.