Vyhledávání

Chill mezi oblaky dýmu – to je shisha lounge Kumo

Je to pár týdnů, co se nedaleko Horního náměstí otevřel podnik, který v Olomouci zatím nemá obdoby. Možná jste si jej všimli cestou od UPointu Ztracenou ulicí směrem k Faency Fries. Místo toho, abyste prostor bývalého Café Destiny pomyslně minuli, pojďte se s Helenou podívat dovnitř.


Abych byla upřímná, asi bych byla jednou z těch, která by se nechala zlákat závanem belgických hranolek a pokračovala ulicí bez povšimnutí nového podniku se zajímavým názvem. Ale vzhledem k tomu, že žiji s dýmkařským milovníkem a nadšencem, byla návštěva Kuma nevyhnutelná. No co, za zkoušku nic nedám, pomyslela jsem si. V očekávání další čajovny s průměrnou nabídkou jsem se tedy nechala zlákat k návštěvě, protože dýmka a dobré pití k tomu je vždycky fajn nápad.

Za prosklenými dveřmi nás přivítala útulná atmosféra vstupního prostoru s barem. Místnost je krásně světlá a vzdušná, na jednoduchém dřevěném baru sedí váza s tulipány a soška vysmátého Buddhy, první dojem je skvělý. Pokračujeme prostory podniku, kde najdeme místo na pohovce v jednom ze salonků. Na stolku před námi leží designově vyladěné menu, do kterého se hned začteme. Nabídka skýtá pestré možnosti jídla i pití. Stěžejní je tady však nabídka vodních dýmek, takže si přijdou na své nejen dýmkařští fajnšmekři, ale i úplní začátečníci. Kumo funguje jakožto franšíza Czech Hookah Clubu, organizace, která se snaží v Česku pozvednout dýmkařské podniky na vyšší, světovou úroveň.

Jestli vám vrtá hlavou, co to onen název ‚Kumo‘ znamená, vysvětlení je prosté. Kumo je v japonštině mrak či obláček. Nápad se zrodil v hlavě majitele podniku Hoana Nam Hoanga již před lety. „Vzniklo to tak, že ať jsem byl v jakémkoli podniku, tak po chvíli, kdy se rozjelo třeba šest či více dýmek, se ten prostor zakouřil, ať byla v podniku sebelepší vzduchotechnika. A vždy, když jsem seděl v tom dýmu, tak jsem si připadal jako mezi mraky,“ prozradil Heleně.

V nabídce si můžete vybrat ze tří dýmkařských ‚menu‘ – Bronze, Silver a Gold, které se liší jednak cenou, ale hlavně dýmkou samotnou. „V Bronze nabídce zde máme Wooden Hookah, což jsou ukrajinské dýmky s trochu těžším tahem, aby se z toho člověk hned nepřepálil,“ ochotně vysvětluje Hoan. Za bronzovou dýmku zaplatíte 200 korun. Mezistupněm je Silver menu za 250, kde si můžete i vybrat, jakou dýmku byste rádi zkusili, a pomyslným vrcholem pro náročné dýmkaře je Gold menu za 500 korun. „V Silveru bych chtěl časem přikupovat jiné dýmky, aby si host mohl vybrat a vyzkoušet, v Golden máme Shisha Original Aristo, což je česká, porcelánová, velmi kvalitní dýmka,“ dodává Hoan.

A pokud by vám to bylo málo, můžete si připlatit za různé parádičky jako ovocnou korunku, ovoce či barvivo do vázy dýmky. „Určitě si u nás vyberou i ti, kteří ještě nikdy dýmku neměli. Hodně záleží na způsobu nabití, na uhlících, typu dýmky a dalších nezbytnostech. Dá se připravit silná dýmka, ale i nějaká lehčí, třeba jen na chuť,“ říká Hoan.

Idea fancy shisha baru se v hlavě majitele Kumo skládala delší dobu. Ačkoliv je Olomouc plná čajoven, kde si můžete dát i vodní dýmku, Hoan toužil se odlišit. „Já se snažím distancovat se od pojmu čajovna, protože i když nabízíme čaje, tak máme i další věci, například alkohol, který dle mého názoru do čajovny nepatří,“ osvětlil. „Sám preferuji označení ‚bar s nabídkou vodních dýmek‘ či ‚shisha-bar‘. Všude ve světě to už funguje ve velkém, jen tady v Olomouci se to drží ve starých kolejích, protože velké slovo tady má Dobrá čajovna. Ta se sice teď s novým majitelem snaží více, co se týče dýmek i tabáků, ale pořád mi tady chybělo to místo, kde by mohl člověk přijít, dát si nějaký kvalitní alkohol nebo lidově ‚pivko‘ a dýmku k tomu. Jelikož jsem v Olomouci vyrůstal a studoval, tak jsem si řekl, že by to mohlo být ideální místo pro podnik jako je Kumo,“ dodává.

V Kumo si ale vyberou i ti, kteří zrovna nemají chuť hrát si na draka chrlícího dým z nozder. Mimo vodní dýmky je výběr i z nabídky lehkých zdravých jídel a nápojů. Na klasiku v baru čepují Chomouta, není problém nalít také něco ostřejšího, jako je absinth či whiskey. Milovníky čaje jistě potěší konvička čínských či japonských čajů, touareg či karkade. Nechybí ani výborné domácí limonády či Coca-Cola pro ty, kteří rádi sáhnou po jistotě. Co se týče jídla, na své si přijdou zejména milovníci asijské kuchyně.

„Z jídel můžeme nabídnout Okonomyiaki, což je japonská zeleninová palačinka, a pak je tu ‚Hladová miska‘ – miska rýže se zeleninou, s kuličkami sušených rajčat a slunečnicovými semínky. Dlouho jsme přemýšleli, jak to pojmenovat, protože jen ‚miska rýže‘ zní levně, tak jsme si řekli, že budeme pankáči, a dáme tam hladovou misku. A ještě nabízíme jarní závitky,“ vysvětluje Hoan. Veškeré jídlo v nabídce je veganské a čerstvě připravované, žádné polotovary zde nehrozí.

Co je ale to nejlepší na podniku, je prostor samotný. Asi mi mnozí dají za pravdu, že i když je posezení na zemi v obležení polštářků fajn, pohodlné pohovce se nemá šanci vyrovnat. Šedivé pohovky či křesílka krásně ladí s celkovým minimalistickým designem místa a dodává celému zážitku pomyslnou třešničku na dortu. „Chtěl jsem, aby to vytvořilo feeling jako když si člověk sedne doma v obýváku a udělá si pohodu s dýmkou,“ Což se za mě určitě povedlo. Kumo je navíc i „dog friendly“, takže čtyřnohého mazlíčka nemusíte nechávat uvázaného přede dveřmi baru, ale může jít s vámi dovnitř.

Pokud i vy toužíte se na chvíli od všeho odpoutat a posadit se mezi mraky, rozhodně nesmíte Kumo minout. Shisha lounge má otevřeno denně mimo pondělky od 14 hodin až do 1 ráno. S výběrem dýmky i občerstvení vám pomůže ochotná profesionální obsluha. Pokud ale chcete, můžete vyzkoušet mé favority, což jsou domácí limonády nebo pro zahřátí a zahnání chutě na sladké, Kakajooo. Co se dýmky týče, nešlápnete vedle s tabákem Maridan Tingle Tangle, svěží grepovou tropickou směsí. Pokud byste si chtěli pojistit své místo na obláčku Kumo, stačí napsat na facebookové stránky zde. A co dodat na závěr? Snad jen to, že pět hvězdiček hodnocení nemá žádný mrak šanci zastínit.

Foto: Katka Holubová

Katka Holubová

Milovnice Pusheen kočiček, starých foťáků a zakrslých králíčků, žijící si svůj #žurnalajf. Nepohrdne dobrým koncertem, vychlazeným ciderem či stabilo fixíky. Občas trochu uzlíček nervů, ve výsledku však holka do nepohody. ♥