Vyhledávání

CESTOVATELSKÉ ÚTERKY: Sběr kanadských hub aneb Když tě nesežere medvěd

Předposlední přednáška z cyklu Cestovatelské úterky je za námi. Tentokrát jsme se z učebny na Přírodovědecké fakultě přenesli až do vzdálené Kanady. Konkrétně do Nortwest Territories. Úterního povídání se pro tentokrát ujali Jirka a Kuba. Mladí dobrodruzi a milovníci nebezpečí (jak se dočtete dále) vyrazili do Kanady za sběrem poměrně vzácných hub. Během cesty si užili nádhernou a nedotčenou přírodu Kanady, poznali nové lidi, nevyhnuli se ale ani nebezpečným situacím.

Nejprve přišlo na řadu obecné představení Severozápadních teritorií (Nortwest Territories). Aby všichni posluchači pochopili, kam se to vlastně kluci vydali.  Na území velikém asi jako 14 Českých republik žije okolo 40 000 obyvatel. Setkáte se tu samozřejmě jak s původními kmeny indiánů, tak i s běžnými obyvateli Kanady. Kubu a Jirku doprovázel na cestách ještě jeden kamarád. Společně přiletěli do Kanady ještě před začátkem sezóny, aby si mohli užít běžně přístupných vodopádů, lovení štik nebo se seznámit s místními indiány.

Proč ale jeli zrovna sbírat houby do Kanady? Před rokem byl v Severozápadních teritoriích obrovský požár. A právě na vypálených místech, které oheň zasáhl, roste speciální druh hřibu, který má velkou hodnotu. V Kanadě se běžně vykupuje libra (0,45 kg) za 7–15 dolarů. V té době mělo být v kanadských lesích až 10 milionů dolarů jen v houbách. Zní to jako legrace, sbírat houby někde v lese. Nezapomeňme ale, že v Kanadě se vyskytují hned dva druhy medvědů. Grizzly a medvěd černý. Konkrétně ten druhý je velmi nebezpečný. Útočí, když člověk dělá mrtvého a nehýbe se. Kluci oba medvědy potkali hned několikrát už při cestě na samotné místo sběru. „Není zrovna příjemné, když vám medvěd strká hlavu do auta,“ dodává s humorem Kuba. V Kanadě je čekal ale ještě mnohem větší problém, než jsou zvědaví medvědi. Hovada a komáři. Hmyz větší než palec dospělého člověka je pronásledoval na každém kroku.   krajina  

Když už konečně začala sezóna hub, na společném stanovišti se sešlo celkem 11 lidí různě namíchaných z Česka a Slovenska. První nutností bylo postavit si obývák, jelikož na severu teritorií bylo 24 hodin denně světlo. „Ze začátku byl problém usnout. Byli jsme jak malí kluci, co si ještě můžou hrát venku, protože je světlo. Později, když jsme denně sbírali houby a tahali se s tím kilometry daleko, problém s nespavostí naprosto vymizel,“ říká Jirka.

požár

Každý den byl velmi vyčerpávající. Podle slov Kuby a Jirky jim ale vyhovovalo, že je nikdo nekomandoval. Pracovní dobu si mohli nastavit, jak chtěli. Sběrem hub strávili přes měsíc. Ne každý den ale doprovázela taková rutina. „Samozřejmě když chodíte po lese a všude to vypadá stejně, je možné, že se ztratíte. To přesně se stalo i mně,“ říká dnes už s úsměvem Jirka. „Jednou, když už jsme zrovna končili se sběrem, se to stalo. Šel jsem sbírat na posledních patnáct minut, abych měl samozřejmě co nejvíc hub. Jenomže jsem ztratil pojem o čase a šel dál a dál. Moje výbava byla jen nůž, kompas a trochu vody. Samozřejmě přišel problém. Kompas jsem dal do kapsy k noži a on samozřejmě zmagnetizoval. Že kompas ukazuje špatným směrem, mi došlo až po 4 hodinách. Síly docházely a panika stoupala. Nevěděl jsem, kde jsem, voda došla a kompas byl k ničemu. Pil jsem vodu prakticky z bažiny. Načež jsem usnul. Nevím, jak dlouho spánek trval, ale po 8,5 hodinách mě kluci našli. Odvedli do tábora a prolili alkoholem, protože to byla naše jediná dezinfekce.“ Směje se od ucha k uchu Jirka. Dva dny měl halucinace a vysoké horečky, naštěstí se z toho dostal. Hledat totiž v lesích nemocnici nešlo. Problém nastal už s pitnou vodou, která byla vzdálená 85 km od jejich stanoviště. V Severozápadních teritoriích minulý rok zemřelo 8 lidí, 7 z nich se ztratilo, nikdy je nenašli, a jednoho sežral medvěd.

„Přesto všechno vám to doporučuji,“ tak znějí Jirkova slova na závěr dnešních Cestovatelských úterků. Kuba i Jirka na výlet do Kanady vzpomínají jako na obrovskou zkušenost a nebrání se tomu, jet do Kanady znovu. Tentokrát mají vyhlídnutou jinou práci. Sběr ovoce. Přece jen, tam už nebude tolik šancí, že na ně skočí medvěd.

  foto: www.cbc.ca, www, ntpc.com
Lucie Ješátková

Nesmírně zmatená žena bloudící Olomoucí. S lehkou formou maniodepresivní psychózy a neutuchající touhou po vínu.