Vyhledávání

CESTOVATELSKÉ ÚTERKY: Hakuna Matata - Všechno už je v pořádku

Včera, 26. dubna, se konala poslední přednáška Cestovatelských úterků v tomto semestru. Tentokrát nás přednášející Jiří Preis ze Západočeské Univerzity zavedl na exotický Zanzibar.

Beach-ZanzibarI tentokrát začala přednáška  netradičně, a to ochutnávkou zanzibarského kořeněného čaje, do kterého jsme si mohli dle libosti přidat i hřebíček či skořici. Tentokrát se na Helenu už dostalo…

Zanzibar je jednotný název pro dva ostrovy – Zanzibar a Pemba. Dnes Zanzibar tvoří spolu s Tanganikou jednotný stát Tanzanie. Hlavním městem je Zanzibar City a úředním jazykem je svahilština.

Cestu jsme začali prohlížením zanzibarských památek, jednu z nich představovaly například Perské lázně Hamamni – první veřejné lázně na Zanzibaru, které se nachází v Kamenném městě, což je historické jádro hlavního města. V Kamenném městě se také narodil slavný zpěvák skupiny Queen Freddie Mercury, kde dodnes stojí jeho rodný dům.

Spolu s Madagaskarem byl Zanzibar významným obchodním místem Indického oceánu. Obchodovalo se tu se slonovinou či kořením, díky kterému získal Zanzibar světovou proslulost. Ostrov se ale dostal do povědomí i kvůli nechvalnému obchodování s otroky.

V 19. století ze Zanzibaru putovali otroci do Persie, Arábie či Egypta jako levná pracovní síla. Tomuto obchodování zabránil až skotský lékař a cestovatel David Livingstone, který zburcoval britskou veřejnost, a když k břehům černého ostrova doplulo několik britských lodí, sultán pod pohrůžkou obchodování s otroky zastavil. Na místě bývalého trhu s otroky je dnes postavena anglikánská katedrála a pomník s kamenným sousoším otroků, kteří jsou k sobě svázáni řetězy.

Preis nás zavedl i do tzv. Slave Chambers, což je podzemní místnost nepříliš velkých rozměrů, kde bylo najednou až 90 otroků drženo po dva dny, bez jídla, vody či jakékoliv hygieny.

[caption id="attachment_29080" align="aligncenter" width="600"]Pomník s kamenným sousoším otroků Pomník s kamenným sousoším otroků[/caption]

Nakonec jsme se ještě dozvěděli, že na ostrově v ochranářské stanici dokonce žijí želvy obrovské, jeden z nejdéle žijících tvorů na světě – dožívají se až 160 let, konkrétně jedna želva ze Zanzibaru má už 155 let.

Cyklus cestovatelských úterků nemohl skončit lépe. Ochutnávka čaje byla příjemným zpestřením už tak velmi zajímavé přednášky, která končila zaslouženým potleskem nejen pro přednášejícího, ale také pro organizátory. Přednášet se opět bude až na začátku zimního semestru, ale Helena už teď ví, že tam nejspíš opět bude a vy s ní. HAKUNA MATATA!

Fotky: www.wikipedia.org, www.cestovani.idnes.cz