Vyhledávání

„Češi jsou známí díky pornu,“ říká studentka Annisa z Indonésie

S Annisou C Hidayanti jsem se sešla v prostorách Přírodovědecké fakulty. Studuje zde na magisterském programu obor Mezinárodní rozvojová studia. Pochází z největšího a hlavního města Indonésie Jakarty a do České republiky se dostala přes program Erasmus+. Jak sama říká: „Překvapilo mě, že jsou Češi známí díky pornu.“

Proč jsi se rozhodla právě pro Českou republiku?

To je zajímavé, ten program, který je přes Erasmus+, nabízí magisterské studium Mezinárodního rozvoje ve třech zemích „zároveň“. Takže první semestr na Univerzitě Palackého, další semestr ve Francii a poslední semestr bude v Itálii. Budu se tedy hodně stěhovat, nejtěžší část je právě balení, nikde nemůžu moc nakupovat. Musím se hodně držet, abych nenakupovala a všechno se mi do kufru vešlo. Musela bych potom dávat hodně věcí do Free shopu (smích).

Takže Česká republika byla tak nějak povinná v programu, který ti nabídli?

Ano, je to zajímavé, protože u nás není Česká republika moc známá. Vlastně když jsem kamarádům řekla, že jedu studovat první semestr právě sem, tak všichni říkali: „Co? Československo?“ Všem jsem říkala, že jste už oddělení, neboj. Jedna věc mě ale zaskočila, a to reakce kluků na to, že jedu do České republiky. Všichni vaši zemi znali díky pornu. Prý máte na Pornhubu vlastní kategorii a že to moc zemí nemá. To mě hodně překvapilo. Taky mě upozorňovali, ať tu nejezdím taxíkem.

Je nějaký rozdíl mezi českým a indonéským školstvím?

Ano, máme kratší dobu střední školu, jen tři roky. A ještě v Indonésii jsem studovala na univerzitě, bakaláře obor Ekonomie, a u nás je bakalář minimálně na 4 roky. Já studovala na bakaláře déle, protože jsem ještě jela na studentský výměnný program do Japonska. Magisterské studium je potom na dva roky, jako tady. Ještě je rozdíl v tom, že máme za semestr dvakrát zkouškové, což mi přijde lepší, není toho potom tolik.

Líbí se ti Olomouc a možnosti, které nabízí studentům?

Ano, je to studentské město, není to jako Praha, kde vidíš hrozně moc turistů všude. Tady je to mnohem klidnější. A Olomouc je nádherná. Nabízí studentům spoustu zábavy, je tu spousta klubů a podobně. Rozhodně je Olomouc pro studium skvělé místo.

Jak jsou rozdílní Češi od Indonésanů?

No, než jsem sem přijela, tak jsem si myslela, že Češi budou chladní a nebudou se mnou chtít mluvit anglicky. Ale setkala jsem se tady spíš s tím, že se mi snaží pomoct. Sice anglicky kolikrát neumí, ale zkouší se domluvit všemi možnými prostředky, rukama nohama a podobně. Dokonce i starší lidé, na kolejích nebo v obchodech se mi snaží pomoct. Možná je to proto, že se snažím trochu učit základní slovíčka, jako prosím, děkuju,… Ale stejně, Indonésané jsou víc přátelští. Rádi si popovídáme, když se potkáme. Tady jsem se setkala s tím, že mě někdo ignoroval, i když jsem se s tou osobou den předtím bavila.

Učíš se česky a myslíš, že je čeština těžká?

Ano, učím se hlavně pro zábavu, jen základní slovíčka, abych se tady trochu orientovala, ale čeština je fakt hodně těžká. Hlavně nechápu ty vaše rody, mužský, ženský a střední. I když nějaká věc nemá penis, tak je v rodu mužském, to vážně nechápu.  A když už člověk pochopí pravidla, tak jsou stejně potom nějaké výjimky. Když jsem byla v Japonsku, tak jsem se dokázala domluvit a pochopit okolí líp než tady, a to má japonština úplně jinou abecedu.

Máš ráda pivo?

Ano mám ráda pivo. Než jsem sem přijela, tak jsem měla ráda naše indonéské pivo. Ale teď se nic nevyrovná čerstvě čepovanému českému pivu. Taky víno je dobré, ale pivo mám radši.

Máš v plánu se podívat na olomoucké vánoční trhy?

Ano, určitě, příští čtvrtek se bude rozsvěcet vánoční strom, na to chci jít. A celkově se hodně těším na trhy. Hlavně potřebuju nějaké rady, na co se tam podívat a co ochutnat.