Vyhledávání

„Češi jsou nepříjemní, dokud je blíže nepoznáš,“ říká Guatemalec Pedro

Pedro Arriaza Aldana, student mezinárodních rozvojových studií a rodák ze Ciudad de Guatemala, se se mnou sešel v prostorách Přírodovědecké fakulty kvůli našim pravidelným rozhovorům se zahraničními studenty. Rozhovor s ním byl pro mě inspirující a Pedro skvěle reprezentoval své krajany, o kterých tvrdí, že jsou velmi vřelí a přátelští.

 

Proč ses rozhodl pro Českou republiku?

Odpovědět na tuto otázku je trochu složitější. V Guatemale trvá bakalář pět let (dva roky trvá magisterské studium) a během těchto pěti let se vyžaduje, abyste již měli nějaké pracovní zkušenosti. Já pracoval dva a půl roku a během tohoto období jsem se snažil najít program, který by mi umožnil studovat v zahraničí. A tak jsem našel program, jenž mi umožňoval studovat tady, v Olomouci. Vlastně jsem se nerozhodl pro Českou republiku, ale pro Univerzitu Palackého. Líbil se mi program, učitelé, místo. Tak jsem se přihlásil, vybrali mě a teď jsem tady!

A jak se ti tu líbí?

Hodně! Je to taková „malá Praha“. Mám rád české pivo, víno, jídlo… A v Olomouci je hodně hospod, restaurací. Navíc já žiju v Ciudad de Guatemala, což je ohromné město. Spousta lidí sem dojíždí za prací, a tím vznikají dopravní zácpy. Tady žádné nejsou. Všude chodím pěšky a užívám si to. Řekl bych, že se mi tu i lépe dýchá.

Není to taky kvůli studenějšímu podnebí?

Možná. Počasí je tu skutečně jiné. Nedávno jsem si volal se svojí rodinou a oni mi říkali, jaká je tam zima -20 stupňů. A já na to, že tady je mínus dva stupně. To je pravá zima!

Jaké jsou rozdíly mezi chováním Čechů a Guatemalců?

Guatemalci jsou otevření tomu povídat si s kýmkoliv a vždy s úsměvem. Naproti tomu když jsem poprvé přijel do Čech, nikdo se tu nesmál, lidé se na mě divně dívali a někdy dokonce ani neodpověděli. Celkově navázat s někým kontakt je tu mnohem těžší. Ale jak se ti to jednou povede, stanou se tvými přáteli.

Jak se ti líbí čeština?

Pro mě jako pro rodilého mluvčího španělštiny je čeština těžká. Ale rozhodl jsem se, že se ji naučím. V mé skupině se pro to rozhodlo jenom šest lidí z dvaceti. Říkali, že češtinu pak nevyužijí. Já si to však užívám. Snažím se mluvit v restauracích, v supermarketu. A lépe tím také rozumím vaší kultuře.

A jaké fráze využíváš nejčastěji?

„Promiňte, nemluvím moc česky.“ Ale jednou jsem dokonce poradil dvěma paním, jak se dostat na Horní náměstí.

Pijete v Guatemale taky pivo?

Ano. A jedna značka je dokonce dost úspěšná – Zacapa. To je hrozně dobré pivo. Musím však říct, že v Čechách je pivo opravdu levné.

Co ti z Guatemaly nejvíce schází?

Rodina! A pak určitě ovoce. U nás je tolik druhů! Prodává se čerstvé na trzích a Guatemalci ovoce milují!

 

 

Štěpánka Baťková

Jsem z České republiky. Píšu do tohoto časopisu.