Vyhledávání

AKCE A REAKCE

Přestože se performance v české umělecké tvorbě objevuje již přes padesát let, je stále obtížné tento proud definovat a teoreticky uchopit. V zásadě se jedná o umělecké tendence, jejichž společným rysem je důraz na kreativitu, časový rozměr a vztah mezi umělcem a divákem. Právě performativní aspekty v současném umění a umělecké výchově jsou hlavním tématem konference AKCE A REAKCE, která proběhne 24. a 25. října v divadelním sále Uměleckého centra Konvikt pod záštitou Katedry výtvarné výchovy.

Mezi přednášejícími se objeví například konceptuální umělec Jiří Skála z pražské AVU, jenž se bude zabývat především absencí teorie performance a problematikou dokumentace těchto akcí. Jiří Kovanda z univerzity J. E. Purkyně svůj blok pojmenoval Má to smysl a zaměří se na relevanci studia performance.

[caption id="attachment_17640" align="alignnone" width="600"]Umělecká skupina Rafani Umělecká skupina Rafani[/caption]

Součástí programu je také výstava s příhodným názvem Konference, jejíž vernisáž proběhne ve čtvrtek, 24. 10. v galerii Vitrinka Deniska v 19 hodin. Cílem této výstavy je především propojení výrazných osobností české umělecké scény. Umělecká skupina Rafani, Tomáš Vaněk a další oslovení výtvarníci a pedagogové budou spontánními projevy reagovat na výstavní prostor Vitrína Deniska. Po vernisáži následuje projekce videí zaměřených na performance v Divadle na cucky. 

Autor: Zuzana Jurašíková

Foto: http://artlist.cz/?id=685