Vyhledávání

Akademik: Kdo se bojí, nesmí na tabatu

Jak už jste si asi zvykli, pátek znamená další reportáž z Akademiku. A protože správný žurnalista by bez váhání pro zajímavý článek udělal cokoli, odhodlala jsem se, že vyzkouším cvičení s tajemně znějícím názvem tabata.


Už před samotným tréninkem si hledám alespoň základní informace o tom, jak cvičení probíhá a k čemu všemu je vlastně dobré. Po pár kliknutích se však nestačím divit, nevěřícně pročítám sportovní weby a čekám, jestli se má čelist navrátí na své původní místo. „Japonský zabiják“…? Lepší přezdívku už tabatě asi dát nemohli. Jak už jste si asi sami domysleli, jedná se totiž o japonský cvičební program. Háček je ale v tom, že nebyl vyvinut jen tak zbůhdarma – původně měl posloužit jako příprava pro japonský olympijský tým. S touto základní znalostí pesimisticky kráčím do tělocvičny a duševně se připravuju na to nejhorší.

Hned začátek mě pak utvrzuje v tom, že tohle bude vážně masakr. Asi po pěti minutách funím a modlím se, abych si nepřivodila astmatický záchvat. Intervaly jsou intenzivní a jejich účelem je zejména kardiovaskulární zátěž, znatelné zvýšení aerobní kondice a zisk síly. V mém případě je pak jediným cílem neumřít.

if-you-think-20-seconds-goes-by-fast-youve-obviously-never-done-a-tabata-9138a

Kromě různých poskoků a běhu na místě jsou součástí i všemožné typy zanožování, a to hlavně v kombinaci se snad nikdy nekončícím skákáním. Následují dřepy, kliky, sedy-lehy, angličáky a všemi milované (haha) planky. Zabrat tak dostanou snad všechny svalové skupiny, můžete se tedy připravit na bolest v oblasti břicha, zad, rukou, stehen a mnohého dalšího. Je pak taky dost možné, že ve svém těle objevíte svaly, o kterých jste doposud nevěděli.

i-cant-believe-i-exercise-this-much-to-be-this-fat-ae679

Kratičké pauzy mezi jednotlivými intervaly pak pochopitelně můžete věnovat dostatečné hydrataci, otázkou ale zůstává, zda budete schopni si pro pití dojít. Teď pochopitelně zveličuju, ale já jsem osobně každou volnou vteřinku věnovala nehybnému ležení na zemi. Při pohledu na mou kamarádku, spočívající hned vedle mě, která je na tom úplně stejně, mě pak ale ovládá vlna radosti. Jak vidno, tabata prostě není jen tak pro ledakoho a polomrtvých těl se tak na podlaze válí více.

Nerada bych vás však od této lekce odradila. Osobně mi cviky přišly vcelku zábavné, rychle se měnily a pohltila mě i „davová psychóza“. On se totiž v přeplněné místnosti nechce nechat člověk zahanbit, že ano. Je sice pravda, že bez jakékoli předchozí fyzičky budete mít patrně výraznější problémy, ale kdo se bojí, nesmí přeci do lesa.

Zdroj obrázků: someecards.com

Pavlína Vítková

Výplňový text, než si autor doplní info.