Vyhledávání

Akademik: Co mají společného štamprlička, píďalka a sportovní kajak?

Tak tento týden píšu o józe. Už zase. Ale nedivte se. Na tyhle lekce jsem slyšela jen samou chválu. „Tam zajdi! Ježiši, ta paní je úplně boží,“ lákaly mě spolubydlící už delší dobu. A já jsem prostě neodolala. Musela jsem si to vyzkoušet na vlastní kůži. Takže po Gítánanda a power variantách tady máme konečně i jógu klasickou.


I když „klasickou“… zrovna v případě této hodiny si dovolím říct, že je to cvičení vskutku neobvyklé. Lektorka, paní Metelková, vás totiž pobaví snad při každé pozici. Už počáteční rozehřátí a rozhýbání kloubů stojí za to. „Budeme kroužit nosem, jako bychom opisovali pomyslnou štamprličku. A protože v ní určitě bylo něco moc dobrého, tak nám bude i krásně vonět!“ zní jeden z prvních pokynů. To je ale jen začátek.

„Uděláme si takovou hezkou lodičku,“ ukazuje nám jeden z dalších cviků. „Tak, a potom prostě pozvolna přejdeme do sportovního kajaku!“ dodává a opět nám názorně ukazuje, jak takový kajak vypadá. Člověk se prostě musí smát. Cviky samotné nejsou ničím nevšední, komentáře a průpovídky však téhle józe dodávají unikátní atmosféru.

„Zkusíme si rozhýbat ruce tak, že jimi budeme kroužit. A protože je venku ještě přeci jen trochu chladno, můžeme si představovat, že při tom prsty držíme svařák,“ zní jen o chvíli později. Ani nevím, jestli vše provádím aspoň trochu správně, ale rozhodně se dobře bavím. A myslím, že s paní Metelkovou to snad ani jinak nejde.

Jediné, co si zachovává svůj původní název, je pozdrav Slunci a pozdrav Měsíci. Všechno ostatní jsou lidové a humorné neologismy. Proto je pro mě také těžké přiblížit vám, jak vlastně jednotlivé pohyby vypadají. Snad mi ale tento nedostatek prominete. Píďalka, tučňák, orel. Možná se dá těchto šedesát minut vnímat i jako přednáška ze zoologie. Hodina je zkrátka krom běžného, relaxačního cvičení i nesmírně zábavná. A to je přeci (obzvlášť se zkouškovým na krku) opravdu příjemné zpestření.

Zdroj fotky: ascup.upol.cz

Pavlína Vítková

Výplňový text, než si autor doplní info.