Vyhledávání

AFO 2019: Grygar zaujal upřímností

Festival Academia Film Olomouc odstartoval, Olomouc zaplavili lidé s visačkami na krku, červeno-žluté plakáty obklopují celé město. Je tady první den festivalu a první biografický snímek Grygar o stejnojmenném astrofyzikovi.


Přicházím na poslední chvíli do Vlastivědného muzea, kde pro mě začíná letošní AFO. Z úterní nabídky mě zaujal dokument Grygar, který slibuje co nejvěrnější biografii významného astrofyzika a popularizátora vědy Jiřího Grygara. Organizátoři mě ještě rychle vpouštějí do sálu a já usedám na volnou židli.

Snímek je rozdělen do několika částí, přičemž začíná Grygarovým původem a začátkem života. Nakonec se dozvídáme také o vášni pro cyklistiku, založení spolku Sisyfos i astrofyzikově pohledu na víru. Jiří Grygar se narodil v Polsku, blízko hranic, před začátkem druhé světové války. Tehdy nikdo nevěděl, že se kvůli válce bude celá rodina stěhovat nejdřív do Opavy, poté do Ostravy, do Brna a po válce zase zpět do Opavy. Slezsko pro něj tedy bylo vždy určující, a to i kvůli přátelům v astronomickém kroužku.

Ve snímku promlouvá také několik kamarádů z dětství, kteří se zmiňují už o dětském snu stát se hvězdářem. Za popularizaci svého oboru a píli chválí Grygara také jeho spolupracovníci a kolegové. Celý film je dokonale upřímným a věrohodným počinem, protože divák ve všem, co astrofyzik podniká, vidí nadšení a snahu dotáhnout úkol do konce.

Dokument režiséra Martina Petráska měl být původně jen krátkým studentským snímkem, nakonec ale život známého popularizátora vědy vydal na celých 84 minut. Čas ale ani nikdo v sále nehlídá, protože Grygar srší zajímavými historkami a ani na chvíli se divák nenudí. Po filmu následovala diskuze s tvůrci.

Foto: archiv Academia Film Olomouc

Lýdie Hájovská

Studentka pavědního oboru Žurnalistika na Univerzitě Palackého. Kromě Heleny v krabici činná také na serveru DobryZpravy.cz. Svou upřímnost a tvrdohlavost někteří (k její nelibosti) zaměňují za drzost. Směje se i vtipům, které ostatním vtipné nepřipadají.